To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

Świadectwa kwalifikacyjne oraz uprawnienia budowlane - uprawnienia budowlane

galik - 20-01-07, 22:43
Temat postu: uprawnienia budowlane
Proszę o pomoc !!!Chce zrobić uprawnienia budowlane. czy musze pracować u kogoś kto ma upr. bud. i bedzie mi dokonywał wpisów w książce praktyk? obecnie pracuje w firmie gdzie nikt nie ma upr. bud. Czy będe musiał zmienić pracodawcę? a jeśli nie to jak to wszystko się odbywa.
Jack - 20-01-07, 23:10

Witam
Cytat kolegi galik:
Cytat:
czy musze pracować u kogoś kto ma upr. bud. i bedzie mi dokonywał wpisów w książce praktyk?
Tak.
Cytat:
obecnie pracuje w firmie gdzie nikt nie ma upr. bud
Niekoniecznie osoba z UB musi być z kolegi firmy, może to być inspektor nadzoru budowlanego na budowie w której kolega wykonuje instalację elektryczną.
Jack - 20-01-07, 23:29

Witam
Podaję podstawę prawną:
Ustawa Prawo Budowlane
( Dz. U. Nr. 156 poz. 1118 )
stan prawny na rok 2006

Art.14 pkt. 4 - Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju

dariusz82 - 17-04-07, 21:00
Temat postu: Rozwinęcie wątku
Co mówi mi pełnienie funkcji technicznej?
Czy będąc elektrykiem w firmie mając jeszcze tylko tytuł technika można sobie odłożyć taką praktykę do pożniejszego egzaminu na UB?Oczywiście przystępując do egzaminu w póżniejszym czasie jako magister.Interesują mnie tylko elektryczne bez ograniczeń!

Pozdro

Jack - 18-04-07, 18:23

Witam
Cytat kolegi dariusz82:
Cytat:
Czy będąc elektrykiem w firmie mając jeszcze tylko tytuł technika można sobie odłożyć taką praktykę do pożniejszego egzaminu na UB

Przytoczę cytat z rozporządzenia:
Ministra Transportu i Budownictwa
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
z dnia 28 kwietnia 2006 roku

§ 3. 1. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, odbywana jest po uzyskaniu dyplomu ukończenia wyższej uczelni pod kierownictwem osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń we właściwej specjalności i będącej czynnym członkiem samorządu zawodowego.
2. Do praktyki zawodowej może zostać zaliczona praktyka odbyta po ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych, z wyłączeniem praktyki objętej programem studiów.
§ 4. 1. Osoba odbywająca praktykę zawodową dokumentuje przebieg praktyki w książce praktyki zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
2. Osoba, która zamierza odbyć praktykę zawodową, składa w izbie książkę praktyki zawodowej do jej opieczętowania i zarejestrowania. Izba zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni od dnia jej złożenia.


Z powyższego wynika, że nie można. Najpierw na studia i dopiero myśleć o praktyce.

Fitter - 21-04-07, 01:10

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi dariusz82:
Cytat:
Czy będąc elektrykiem w firmie mając jeszcze tylko tytuł technika można sobie odłożyć taką praktykę do pożniejszego egzaminu na UB

Przytoczę cytat z rozporządzenia:
Ministra Transportu i Budownictwa
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
z dnia 28 kwietnia 2006 roku

§ 3. 1. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, odbywana jest po uzyskaniu dyplomu ukończenia wyższej uczelni pod kierownictwem osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń we właściwej specjalności i będącej czynnym członkiem samorządu zawodowego.
2. Do praktyki zawodowej może zostać zaliczona praktyka odbyta po ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych, z wyłączeniem praktyki objętej programem studiów.
§ 4. 1. Osoba odbywająca praktykę zawodową dokumentuje przebieg praktyki w książce praktyki zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
2. Osoba, która zamierza odbyć praktykę zawodową, składa w izbie książkę praktyki zawodowej do jej opieczętowania i zarejestrowania. Izba zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni od dnia jej złożenia.


Z powyższego wynika, że nie można. Najpierw na studia i dopiero myśleć o praktyce.


chyba nie do konca bo:ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)

z dnia 28 kwietnia 2006 r.

w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

(Dz. U. z dnia 16 maja 2006 r.)

powstalo Na podstawie art. 16 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.2))

a tam jest wyszczególnione w np:

Art. 14. 1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:

1) do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych: //i nnych
a) posiadania wyższego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności,
b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia rocznej praktyki na budowie;
2) do projektowania w ograniczonym zakresie:
a) posiadania średniego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności lub pokrewnego wyższego wykształcenia,
b) odbycia pięcioletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia rocznej praktyki na budowie;

Jack - 21-04-07, 08:03

Witam
Cytat kolegi Fitter:
Cytat:
powstalo Na podstawie art. 16 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.2))
Proszę zapoznać się z najnowszymi zmianami do Prawa Budowlanego a nie posługiwać się wyciągniętym z lamusa PB z roku 1998.
Cytat:
Art. 14. 1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:
To jest już nieaktualne.
Najnowsze PB:
stan prawny na rok 2006
Dz. U. Nr. 156 poz. 1118
A już niedługo pewnie w tym roku wejdą kolejne zmiany.

Anonymous - 06-07-07, 18:22

witam kolegow niestety nasz chory kraj cały cza nam utrudnia możliwośći rozwoju .W odpowiedzi na kolegi pytanie to jest tak .
Nowelizacja PB obowiązuje od 25 wrzesnia 2005 roku .Osoby ubiegające sie o uprawnienia budowlane muszą spełniać nstępujące warunko:uprawnienia do praojektowania bez ograniczen i sprawdzania projektow architektoniczno budowlanych -ukonczenie studiow magisterskoch w rozumieniu przepisów o o szkolictwie wyższym ,odbycie praktyko2 letniej przy sporządzaniu projektów 1 rok na budowie .Do projektowania z ograniczeniami -ukończenia wyższych studiów zawodowych 2 lata przy projektach 1 rok na budowie .Do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczen -ukonczenia studiów magisterskich 2 lata praktyki na budowie . DO kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie _ukończenie wyższych studiów zawodowych 3 lata praktyki na budowie .Niestaty technicy mogą sie pożegnać z uprawnieniami .Ja posiadam zarejstrowany dziennik praktyki budowlanej prowadzony przez 5 lat 11 lat pracy po budowach ,i co z tego jak w tym naszym krju nie można funkcjonowac normalnie . Pracuje obecnie poza granicami kraju mam uprawnienia E-D bez ograniczen i jestem w ich oczach fachwcem ,a w polsce śmieciem za 1500 zl . Wyjeżdzajcie gdzie się da niech sobie robią w polsce magistrowie z uprawnieniami budowlanymi =D>

tony - 07-07-07, 13:18

Wiam wszystkich zgromadzonych na forum
Hmmm.. tak prosto mówiąc zgadzam się z moim przedmówcą ponieważ ostatno dostałem wypłatę a przacuje jako elektryk budowlany i jak się okazało nie tylko ogólnie wszystko co jest związane z elektrycznością wykonuje dziś już sie nie szanuje elektryków w naszym kraju a gdzieindziej nawet przeciętny elektryk polski jest uważany za fachowca
Pozdrawiam 8)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group