To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

Oświetlenie i źródła światła - Pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego - czy sa konieczne?

Tomasz B. - 30-10-19, 16:50
Temat postu: Pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego - czy sa konieczne?
Witam

Mam pytanie bo brakuje wiedzy a różni ludzie różne rzeczy opowiadają ...

Temat z pozoru jest prosty - jedna ze spółdzileni chce zlecić mi pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego ale pojawiły się dyskusje o sensowaności takich pomiarów ponieważ budynki są wysokie zakfalifikowane jako wysokościowe i zasilane z dwóch źródeł - główny elektryk twierdzi że niema potrzeby robienia pomiarów, natomiast strażak upiera się przy tym że koniecznie trzeba to zmierzyć.
Dodatkowa informacja - klata schodowa pozbawiona jest okien.
Oświetlenie awaryjne zostało założone w wyniku wymiany zwykłych jarzeniówek na lapy led z akumulatorami i posiadają one certyfikaty CNBOP-u jako lampy awaryjnego oświetlenia.

Kto ma rację i czy mają być pomiary natężenia i czasu działania w bloku mieszkalnym czy nie sa one konieczne ?

Będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi ze wskazaniem konkretnego przepisu naszego prawa ...

e-sparks - 31-10-19, 08:33

Tomasz B. napisał/a:
Będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi ze wskazaniem konkretnego przepisu naszego prawa ...
A samemu poszukać nie łaska?
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU20020750690 (§ 181 rozporządzenia)
Do tego lektura:
https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/ppoz/465210,Gdzie-stosuje-sie-oswietlenie-ewakuacyjne.html
http://www.elektro.info.p...badania-czesc-2

Twój główny elektryk może sobie pogadać, tutaj strażak jest wyrocznią...

KonradOW - 30-04-20, 07:07

Tomasz B. napisał/a:
główny elektryk twierdzi że niema potrzeby robienia pomiarów

Ja, niżej podpisany, Główny Elektryk, oświadczam, że:
1. posiadam niezbędną wiedzę, doświadczenie i uprawnienia
2. nie jest konieczne wykonywanie pomiarów oświetlenia ewakuacyjnego w bloku nr... przy ul. ... i w związku z tym nie będą wykonywane.
3. biorę całkowitą materialną i cywilną odpowiedzialność za niewykonanie pomiarów.
podpis elektryka, jego przełożonego i zarządzającego, zgodnie z KRS

A e-sparks powiedział Ci co masz robić.

e-sparks - 30-04-20, 09:57

KonradOW napisał/a:
A e-sparks powiedział Ci co masz robić.
e-sparks powiedział, że pomiary oświetlenia NALEŻY wykonać.

Temat jest sprzed pół roku, przez ten czas sytuacja się wyjaśniła, bez sensu jest dodawać coś w tej sprawie.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group