To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne - Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - POMOCY

charlotte22 - 30-09-10, 10:30
Temat postu: Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - POMOCY
Witam,
proszę o radę.

Będę przeprowadzać remont w mieszkaniu w tzw "wielkiej płycie" we Wrocławiu, kiedy pierwszy raz weszłam do tego mieszkania, po zapaleniu światłą żarówki zaczęły "mrugać" :P , nie jest to problem samych żarówek ani żyrandola (podmieniliśmy na nowy co nic nie zmieniło), mój wniosek: wina starej co najmniej 30-letniej instalacji. W mieszkaniu od jego "nowości" nic nie było wymieniane, jedynie spółdzielnia niedawno wymieniła skrzynki z bezpiecznikami na nowe. Jestem zupełnie zielona w tym temacie wiec proszę o wyrozumiałość :)

Pytanie 1
- czy wymieniać całą instalację aluminiową na miedź, czy są tylko pewne miejsca w których warto to zrobić. Planuję generalny remont mieszkania i wolałabym uniknąć sytuacji w której po jakimś czasie będzie trzeba pruć ścianę bo gdzieś należałoby wymienić stary przewód.

Pytanie 2
- taką wymianę robi oczywiście elektryk, który zajmie się poprowadzeniem nowych przewodów, ewentualnie reorganizacją takiej sieci (będzie w kuchni kuchenka elektryczna , pralka), kontakty oraz "prucie" ścian w miejscach przebiegu przewodów, wszystko podłączy do bezpieczników i zaplombuje? Czy tym wszystkim zajmie się jedna wynajęta ekipa, która zamknie temat instalacji elektrycznej w moim domu?

Pytanie 3
- powierzchnia mieszkania to ok 33 m2, w tym dwa pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój. Jaki mógłby być przybliżony koszt takiej usługi?

Pytanie 4
- Jak szukać wykonawcy, na co zwracać uwagę itd.

:)

darek_wp - 30-09-10, 11:03

1- jeśli już wymieniać to całość na miedź - zostawianie części instalacji w aluminium na pewno za jakiś czas się zemści
2- dobry elektryk wykona to bez problemów a czy będzie sam czy z pomocnikiem to zależy od niego
3- wszystko zależy od rozmiaru prac i dogadania się czy będzie to sama robocizna czy z materiałem, z montażem osprzętu czy bez itd
4- faktura, gwarancja na wykonaną pracę, protokoły z pomiarów po wykonaniu, schemat wykonanej instalacji i zdrowy rozsądek (za 300 czy 500 zł nikt z uprawnieniami tego nie zrobi)
Warto to wszystko zawrzeć w umowie na wykonywane prace, żeby po fakcie nie było niedomówień.

Warto przy okazji wykonać dokumentację fotograficzną "dla potomnych".

kris2030 - 30-09-10, 14:30

instalacja cała na przewodach miedzianych. Nie zapomnij zamontować różnicówki w kuchni i łazience.

A tak ku przypomnieniu to na obwody oświetlenia przewody 1.5mm2 a na gniazda 2.5mm2. Obowiązkowo 3 przewodowa instalacja. Pamiętaj żeby kupować przewody osprzęt nie najtańszy bo będziesz za chwilę poprawiać.

Jak będziesz wybierać wykonawcę to unikaj takich co wszystko robią (malowanie kafelkowanie itp) poszukaj kogoś co tylko instalacjami się zajmuje najlepiej żeby to był ktoś co już dłuższy czas robi oraz obowiązkowo żeby miał uprawnienia oraz odpowiedni sprzęt mowa o bruzdownicy.

charlotte22 - 30-09-10, 15:40

dziękuję bardzo za odpowiedzi, bardzo mi pomogły :)
kris2030 - 30-09-10, 17:10

jak to stare budownictwo to pewnie przewody które idą przez klatkę do twojej skrzynki bezpiecznikami to aluminium. Dlatego jeżeli to aluminium i nie masz 3 fazy radzę się zastanowić nad tą kuchnią elektryczną. Wymienisz w mieszkaniu przewody na miedziane ale wąskim gardłem będą te na klatce. Ważne też ilu amperowy masz bezpiecznik przed licznikiem ? jak nie wiesz to na rachunku za energię powinno być (pewnie 16A)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group