SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wycena pomiarów wg katalogów.
Autor Wiadomość
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 14-07-07, 02:00   Wycena pomiarów wg katalogów.

Witam. Wycena pomiarów wg katalogów KNR KNP itp nie jest wbrew pozorom rzeczą łatwą. To też mam takie oto pytania:
- w książce pt. Wytyczne...... autor napisał, że nalezy korzystać z najnowszych katalogów. Skąd wiemy i gdzie można sprawdzić, że katolog na którym się opieramy najnowszy nie jest?
- A jeśli już, to czy prezentowanie swej oferty utworzonej wg "starego" katalogu może skutkować np tym, że przegramy przetarg?
- a może istnieją programy do kosztorysowania prac pomiarowych?
pozdrawiam. Janek.
postscriptum: i z innej beczki. Może znacie Koledzy ciekawe artykuły, książki, linki gdzie można poczytać o teorii pomiarów oświetlenia?

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-07-07, 13:32   

Odpowiednie katalogi musisz stosować jak sporządzasz kosztorys inwestorski.
Ustalone katalogi z inwestorem jak wykonujesz kosztorys zamienny czy powykonawczy.
Jak robisz kosztorys ofertowy to możesz przyjmować katalogi jakie ci się tylko podoba. Chyba ,że dostajesz tzw kosztorys ślepy od inwestora tdy musisz zrobić kosztorys na podstawie zawartych tam katalogów.

Każdym programem do kosztorysowania zrobisz pomiary o ile w bazie maszodpowiednie katalogi. Strikte do pomiarów nie ma programów kosztorysujących.

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 15-07-07, 22:27   

Dzięki. Problem powstał gdy inwestor zechciał wycenę pomiarów wraz z wyszczególnieniem prac na podstawie katologów - a nie podał z jakiego. Dziwne prawda? Przecież moja oferta może się znacząco róznić od innych, a na dobrą sprawę nie można ich porównać. Zwłaszcza, że 20 lamp wisi na wysokości ok 8 m i trzeba się do nich dostać. A może pomógłby mi Ktoś (już nawet w celach edukacyjnych) wycenić wg katalogu np. KNP 1813 prace pomiarowe dla:
108 lamp ( 20 na wysokości 8 m)
36 gniazd 1f
3 rcd
30 obwodów 1f
3 obwody 3f
5 gniazd 3f
układ sieci TN-S wszystko nowe, na pierwszy rzut oka sprawnie.
Pozdrawiam
i jeszcze raz postscriptum: Może znacie Koledzy ciekawe artykuły, książki, linki gdzie można poczytać o teorii pomiarów oświetlenia? :idea:

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 29-07-07, 16:01   

Witam Kolegę Janek G. oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Janek.G napisał/a:
- w książce pt. Wytyczne...... autor napisał, że nalezy korzystać z najnowszych katalogów.
Domniemywam że Kolega posiada naszą książkę „Wytyczne - Pomiary w elektroenergetyce do 1 kV...” w której w rozdziale 30.3 jest komentarz do wycen.
Tak, w książce napisałem gdyż technologia urządzeń się zmienia jak również mamy coraz nowsze mierniki pomiarowe. Przyjmuje się zasadę, że jeżeli coś jest w KNR, to nie powinniśmy stosować nakładów r-g z KNP.
Jest również zasada, że najpierw KNR, następnie KNP i na koniec własne normy zakładowe.
Janek.G napisał/a:
Zwłaszcza, że 20 lamp wisi na wysokości ok 8 m i trzeba się do nich dostać.
Jeśli mamy wykonać tylko SSW, to można wykonać je z drabiny przy pomocy kilkumetrowej sondy. W tym przypadku nakłady r-g wg cennika możemy pomnożyć współczynnikiem zwiększającym. Współczynniki mogą być zwiększające i zmniejszające. Ja np. gdy mam większą ilość badania RCD to stosuję wycenę wg KNR 1321 w którym jest podany nakład 3,97 r-g. Wszyscy wiemy ile trwa pomiar RCD i stosuję wk x 0,5, co i tak jest dużo.

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-07-07, 16:35   

Hmm... KNR, KNP, r-g... Czy ktoś mógłby mi "z polskiego na nasze" przetłumaczyć :?:

Członek zwyczajny 
Moderator

Wysłany: 29-07-07, 19:52   

Witam

Tu Masz cały zbiór:

http://www.gepro.lublin.pl/wydbud/knr.html

Pozdrawiam

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-07-07, 21:17   

Dzięki... Choć w sumie to chodziło mi bardziej o rozwinięcie skrótów i wyjaśnienie znaczenia...

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-07, 10:13   

Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.
r-g = roboczogodzina = ilość czasu (godzin) na wykonanie danej czynności.
ZN = norma zakładowa = określenie nakładów pracy wg własnej normy czynności nie ujętych w KNP czy KNR.
KNP = katalog nakładów pracy = dawniej tak się nazywały = określenie nakładów pracy.
KNR = katalog nakładów rzeczowych = nowa nazwa zmieniająca nazwę z KNP gdyż katalogi nie tylko określają nakłady pracy ludzi ale również pracę sprzętu i zużycie materiałów.
KNNR = katalog normatywnych nakładów rzeczowych = służy przeważnie dla wykonania kosztorysów inwestorskich (wstępnych czy ofertowych).

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-07-07, 10:20   

Ok. Dziękuję uprzejmie.

Odpowiedz do tematu