SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co ile wymiana licznika na nowy przez ZE?Co robic?
Autor Wiadomość
amicco 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-09-07, 18:46   Co ile wymiana licznika na nowy przez ZE?Co robic?

Witam wszystkich adminow i forumowiczow.
Mam prosbe,co ile lata ZE musi wymienic licznik na nowy,czy okresla to jakas ustawa?
Chodzi o to,ze moj liczni w/g Karty dla odbiorcy i odczytujacego licznik,wymieniany byl ostatni raz najprawdopodoniej w sierpniu 1992r,czyli 15 lat temu.
Czy ZE nie ma obowiazku wymienic go ponownie.

Dwa lata temu,zglosiem,ze sa zawyzone rachunki w M4 zajmowanym tylko przez moja mame.Przyszli z ZE ,na poczatku spisali wszyskie urzadzenia elektryczne w domu,z ktorych niektore nie sa uzywane bo ja jestem pare razy do roku w domu, tj;
1 TV-105W (8-10h/dzien)
2 TV-42W(nie uzywany)
3 WIEZA HI-FI(nie uzywana)
4 CZAJNIK 2000W
5 LODOWKA 105W
6 PRALKA 3300W(pierze raz na tydzien)
7 PC STACJONARNE ZASILACZ 250W (8-10h/dzien)PANEL LCD 14W (8-10h/dzien)
SWITCH,MODEM,LISTWA 24h
8 ZAROWKI ENERGOOSZCZEDNE W 4 POMIESZCZENIACH
9 4 HALOGENY W KUCHNI po 20W (1-3h/dzien)
10 ODKURZACZ 11OOW (1h/tydzien)
11 ZELAZKO(1h/MIESIAC)
Innych urzadzen elektrycznych nie uzywa.

kazali odlaczyc wszystkie urzadzenia alektryczne w domu i podlaczyli jakies urzadzenie do gniazdka na 5min i mierzyli cos z zegarkiem w reku na korytarzu przy liczniku,po 5min odlaczyli urzadzenie i powiedzieli ,ze licznik wykazuje niewielki blad/nadmiar i ze w ciagu 7dni przyjda znowu,aby zalozyc nowy licznik a ten zabrac do ekspertyzy.Ja wmiedzy czasie wyjechalem z kraju,po 5dniach przyszla inna ekipa z ZE i stwerdzila,ze powtornie musza podlaczyc urzadzenie do gniazdka i dokonac ponownego pomiaru,po czym orzekli,ze 1sza ekipa,pomylila sie w pomiarach i ze licznik nie nadaje do ekspertyzy na koszt ZE.Moja mama ,na to,ze jak to?5dni temu inni mierzyli i mowili,ze w ciagu dni zabiora do ekspertyzy na koszt ZE,a wy mowicie ze NIE??Na co oni,potwerdzili,ze 1sza ekipa mylnie wykonala pomiary i lcznik nie na daje sie do ekspertyzy,bo jego wskazania sa poprawne.Ewentualnie moga go podmienic na inny i zabrac na do ekspertyzy ale na koszt abonenta i zanaczyli ,ze to z reguly sie nie oplaca ,bo bardzo duzo kosztuje.Na co,mama zrezygnowala obawiajac sie tych wielkich kosztow.
Zdecydowalem sie na zlozenie 1szej reklamacji ,bo rachunki za energie mamy sa wyzsze +/_ 30zl od pozostalych gospodarstw M4(kilku osobowych)w bloku,gdzie ilosc urzedzen elektr.jest wieksza i czesciej eksplatowana,ale ma podobny standard zuzycia energi.
Poza tym ,1szy pomiar monterow utwierdzil mnie w przekonaniu,ze rachunki moga byc zawyzone.
Niestety tak jak pisze powyzej,mama obawiajac sie kosztow,zrezygnowala z ekspertyzy i sprawa od 2 lat stanela w miejscu,a rachunki nadal sa wyzsze od pozostalych M4.
Prosze o rade co moge zrobic,zeby ZE chociaz wymienilo licznik na swoj koszt.
Nie sadze,zeby kto ciagnal prad na lewo na jej konto,ale z jakiegos powodu rachunki sa zawyzone wzgledem innych,moze sie myle ,ale chcialby to wiedziec na pewno.

Z gory dziekuje za kazda rade.

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 18-09-07, 07:39   

Witam

Licznik jako urządzenie pomiarowe musi posiadać ważną legalizację. Okres legalizacji jest zależny od typu licznika i rodzaju energii jaką mierzy. Liczniki energii biernej podlegają tylko wzorcowaniu co osiem lat. Okres legalizacji licznika energii czynnej wynosi: dla odbiorców z taryfy G (gospodarstwa domowe) 15 lat, dla pozostałych 8 lat. Tak więc liczniki posiadające cechy legalizacyjne z 1992 roku w lokalach mieszkalnych najpóźniej do końca tego roku muszą być wymienione.

Poszukaj dokumentacji z instalacji licznika, sprawdź czy to jest ten sam licznik (numery licznika, ZE mógł go wymienić w międzyczasie) dodatkowo sprawdź datę (rok np 92) na plombie urzędu miar (taka mała z boku licznika) jak będziesz pewien, że okres legalizacji się skończył to wystosuj pisemko do ZE, że dokonują rozliczeń na układzie pomiarowym nie spełniającym wymagań określonych przez Urząd Miar i zażądaj bonifikaty z tego tytułu.

Każdy licznik mierzy energię z jakimś błędem. Ten błąd określa klasa licznika. Klasy zawierają się od 5 do 0,1. Cyfry oznaczają procent o jaki się licznik może mylić na plus lub minus. W mieszkaniach liczniki mają dość duże błędy (chyba do +-2 %) a to dlatego, że dokładne liczniki są drogie. W okresie legalizacji rzadko się zdarza żeby występowały błędy ale się zdarza. No i taki błąd należy udowodnić przez laboratoryjne sprawdzenie licznika, które w przypadku braku błędu jest płatne zgodnie z taryfą.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu