SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
01-07-08, 08:55
Pomiary oświetlenia ewakuacyjnego
Autor Wiadomość
juziop 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-10-07, 23:43   Pomiary oświetlenia ewakuacyjnego

Witam,

Mam pewne pytanie i liczę na szybką odpowiedź. Otóż, chciałbym dowiedzieć się co wchodzi w zakres kontroli pomiaru oświetlenia ewakuacyjnego? Czy istnieje jakiś wzór protokołu tego pomiaru. I czy jeśli istnieje, to mógłbym się dowiedzieć, gdzie go znajdę?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

juziop 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-10-07, 00:37   

to jeszcze raz ja.Chodzi o to aby sprostać wymogom straży pożarnej i wykonać przegląd i konserwację oświetlenia ewkucyjnego i i dostarczyć protokół. Nie mam pojęcia jak on ma wyglądać. W obiekcie zastosowano typowe lampy ewakuacyjne z modułem.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 20-10-07, 12:23   

Witam
Cytat kolegi juziop:
Cytat:
aby sprostać wymogom straży pożarnej i wykonać przegląd i konserwację oświetlenia ewkucyjnego

Zadanie nie takie proste, same pomiary to tylko dodatek do przeglądu instalacji oświetlenia ewakuacyjnego.
Kontrola PSP obejmuje także sprawdzenie czy w wypadku zaniku prądu w obiekcie prawidłowo działa system oświetlenia ewakuacyjnego ( sprawność oświetlenia ), sprawdzenie przygotowania obiektu do działań ratowniczych na wypadek pożaru ( prawidłowe oznakowanie dróg ewakuacyjnych oraz rozmieszczenie opraw oświetlenia ), znajomość przez personel techniczny praktycznych zasad prowadzenia ewakuacji.

Jedną z czynności zakresu sprawdzania zapewnienia skutecznej ochrony przeciwpożarowej jest badanie natężenia oświetlenia ewakuacyjnego na które składa się nie tylko oświetlenie drogi ewakuacyjnej ale także oświetlenie stref otwartych oraz oświetlenie stref wysokiego ryzyka.
Wszystko zgonie z normą:
PN-EN 1838:2005
Zastosowanie oświetlenia.
Oświetlenie awaryjne.

Odnośne samych pomiarów to można skorzystać z gotowego programu do sporządzania protokołów pomiarowych oświetlenia typu FOTON
Dostępny na stronie:
http://www.daslsystems.com/index.php?s=hom

juziop 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-10-07, 21:15   

Witam,

Dzieki za informacje. Rzeczywiście to nie jest zadanie proste choćby dlatego że potrzebny jest przyrząd do pomiaru nateżenie oświetlenia a takiego nie posiadam. Miałem nadzieję, że wystarczy w protokole stwierdzenie że oświetlenie ewakuacyjne po zaniku napięcia startuje w przeciągu 2 sek i działa przez okres 2 godz.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 21-10-07, 08:46   

Witam
Cytat kolegi juziop:
Cytat:
Miałem nadzieję, że wystarczy w protokole stwierdzenie że oświetlenie ewakuacyjne po zaniku napięcia startuje w przeciągu 2 sek i działa przez okres 2 godz.

Niestety, czasy się zmieniły - instalacja oświetlenia ewakuacyjnego podlega pod instalację ppoż i wcześniej czy później będzie ją trzeba dostosować do aktualnych wymogów. A Strażak już z natury pod względem bezpieczeństwa jest drobiazgowy i wymagający.
Należy zapoznać się z normą: PN-EN 1838 oraz występującymi strefami – patrz rysunek poniżej, w których występują inne zalecenia odnośnie minimalnego dopuszczalnego natężenia oświetlenia.
Sam wpis do protokołu nie wystarczy, należy jeszcze udowodnić, że system oświetlenia ewakuacyjnego jest bezpieczny, sprawny i spełniający wymagania przepisów.

Klasyfikacja oświetlenia awaryjnego.JPG
Plik ściągnięto 519 raz(y) 27,16 KB

Odpowiedz do tematu