SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka słabo chłodzi, jak diagnozować?
Autor Wiadomość
Wara 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-11-07, 14:11   Lodówka słabo chłodzi, jak diagnozować?

Cześć, mam ok 10 letnią lodówkę z mechanicznym termostatem, był problem bo chlodziła tylko do 15 * Podregulowałem termostat, ale mimo że chodzi cały czas nie zbija temp poniżej 9* Posunąłem się dalej.... zmostkowałem terrmostat. (przełacznik który słuzy do szybkiego zmrażania zamrażalnikapodłaczyłem w obwód głównej komory lodówki) I teraz chodzi cały czas, temperatura nie schodzi poniżej 4 stopni.. Coś jest nie tak, co sugerujecie sprawdzić? czy to termostat czy raczej ubytek freonu? :-s I (czy się opłaca napprawić?

pozdro-z góry dzięki za odp.

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-11-07, 14:37   

Wara napisał/a:
czy to termostat czy raczej ubytek freonu?

ubytek freonu, lub spadek sprawności sprężarki. Koszt wymiany agregatu starego klamota może się nie opłacać. Samo nabicie freonem jeszcze ujdzie, ale jest jakieś rozszczelnienie instalacji i o ile nie są to uszkodzenia parowników to można by jeszcze łatać.
Tak czy siak -> wizyta w serwisie -> i dalej naprawa /lub sklep/

Pozostaje pytanie, czy w ogóle naprawiać coś co siądzie za parę lat na zawsze, a do tego z roku na rok pobiera coraz więcej prądu (strata izolacji cieplnej) ....

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 07-11-07, 16:45   

Witam
Cytat kolegi Wara:
Cytat:
I (czy się opłaca napprawić?

Miałem podobny problem ze starym rupieciem. Chłodziła dobrze, tylko w czasie pracy sprężarki lodówka potrafiła się przemieszczać. A że stała przy drzwiach do kuchni to pewnego razu je zablokowała. I w dodatku przy tej pracy wydawała głośne dźwięki.
Mam teraz nową, energoszczędną ( klasa energetyczna A ), cichą, nie wędrującą i samo odmrażającą + parę innych bajerów.
Do starego klamota może już nie być nawet części zapasowych, a znając życie jak już się je znajdzie to będą dość drogie.
Nie opłacalna inwestycja w remont - kupować nową.

Wara 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-11-07, 19:16   x

To w takim razie dorzucę coś więcej do informacji... lodówka jakiejś niemieckiej firmy, agregat chodzi cichutko i bez wibracji, słychać czasem jakieś bulgotanie drobne...
Dlatego sądze że agregat może być ok. Zastanawiam się jak jest z tym sterowaniem przełącznikiem zmrażania... bo tak jak jest teraz kiedy się go załączy to zmraża mocniej sam zamrażalnik, ale jak przełoże jeszcze jeden kabelek na nim do prądu (który normalnie nie ma z niczym połączenia) to wtedy zaczyna mocno chłodzić komorę główną, a chłodnica na tyle lodówki ma ok 2x wyższą temp. Tak jakby wydajniejsza praca... Chyba to po prostu obejście termostatu ale nie wiem na jak długo starczy i co dalej grzebac żeby zdiagnozować prawdziwą przyczynę...

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 08-11-07, 07:05   

Witam

Podejdź do najbliższego serwisu i zapytaj co się może dziać z lodówką. Powiedzą co i jak i będziesz wiedział wszystko. Chyba że na forum jest serwisant AGD i się wypowie w temacie.

Pozdrawiam

kondensator 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-11-07, 12:11   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum28.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic584457.html
Dokładnie poczytaj (wiem, dużo tego), i ewentualnie później zadaj tam pytanie.

PS: Starsze chłodziarki (i nie tylko one...) są często naprawialne i trwalsze od nowych - które
z założenia są zaprojektowane i wykonywane tak aby pracowały okres gwarancji + kilka dni,
a ewentualna naprawa była niemożliwa i/lub nieopłacalna.
Przykłady z "nowoczesnych chłodziarek": celowe połączenia rurek Cu z Al,
moduł elektroniki nienaprawialny - nowy to koszt >50% ceny urządzenia,
skraplająca się woda wnika w izolację - celowa wada konstrukcyjna,
uszczelka drzwi do wymiany - tylko z całymi drzwiami - itd. ...

Wara 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-11-07, 13:26   x

Aktualnie po żmudnym przekładaniu kabli na przełaczniku na dwóch na których wcześniej nie było prądu pojawiło się napięcie (nie wiem jakim cudem?) Po regulacji termostatu zbija temp do 4*C ...wyłacza się i włacza dopiero przy 9*C potem chodzi ok 3-4h i zbija spowrotem do 4 Temperatura już jest ok, ale czas pracy chyba nie jest w normie :/ Jak przeczytam to zobaczymy co dalej.

Odpowiedz do tematu