Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja wizja forum SEP
Autor Wiadomość
jarecki56 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-08-08, 20:47   Moja wizja forum SEP

Jeden z naszych kolegów, w sąsiednim temacie napisał:
Cytat:

Moja wizja forum SEP jest taka:
Fachowcy elektrycy rozmawiają z fachowcami w sprawach trudnych i poważnych

Ponieważ przedstawiona wizja jest wynikiem sporej frustracji części forumowiczów, pragnę postawić następujące pytania:
1. Czego powinniśmy wymagać od fachowca elektryka.
2. Jakie tematy możemy zaliczyć do gatunku spraw trudnych
3. Jak wyżej, tyle że pytanie dotyczy spraw poważnych

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania pozwolą wreszcie określić jakie są ogólne oczekiwania wobec tego forum oraz zakończyć spory wobec jego kształtu.
Aby krytyka nie ograniczała się jedynie do nieustannych ataków na kolegów moderatorów, spróbujmy jasno i wyraźnie wyartykułować swoje życzenia.

Zapraszam do dyskusji.

Debesciak 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-08-08, 21:52   Re: Moja wizja forum SEP

jarecki56 napisał/a:

niczego mozna 20 lat pracować na liniach i nie mieć pojęcia o instalacjach
jarecki56 napisał/a:

normy przepisy
jarecki56 napisał/a:

bezpieczenstwo

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-08-08, 21:58   

witam.
Jako, że zostałem wywołany do tablicy przez cytat z mojej wypowiedzi pozwolę sobie coś napisać.

Cytat:
Nie powinno tu być miejsca na dyskusje typu; Jak podłączyć żyrandol, jakiego koloru przewód N, jakim napięciem mierzyć kabel, ile przewodów do wyłącznika itp, itd.

Są to dalsze moje słowa z tamtego tematu. Zauważam ostatnio zjawisko przenoszenia pytań z innych forów, niekoniecznie fachowych, typowo elektrycznych. Pytają osoby nie mające nic wspólnego z elektronami poza płaceniem rachunków Dostawcy energii i włączeniem czajnika czy żarówki w pokoju. Doskonale rozumiem ich problemy i zdaję sobie sprawę z tego, że dla nich ten problem jest na miarę najważniejszego.

Wracając do pytań Kolegi Jareckiego.

Cytat:

Dla mnie fachowiec elektryk to osoba posiadająca wykształcenie kierunkowe, tzn minimum ZSZ, TE i w górę, stosowne uprawnienia (UB, SEP, itp) praktykująca w wykonywaniu zawodu, będąca na bieżąco z obowiązującymi normami i przepisami. Osoba wykonująca swoje prace i nie bojąca się pod nimi podpisać będąc do końca świadomym konsekwencji swojego podpisu.

Cytat:

Z całą pewnością nie są to tematy z pogranicza wiedzy na poziomie gimnazjum lub pierwszych klas szkoły średniej. Czytając forum regularnie z łatwością można takie tematy wyłapać. Nie mam czasu na przeszukiwanie ostatnich postów aby podać przykłady.
Fachowy elektryk bez problemu jest w stanie ocenić wartość postu po jego przeczytaniu.
zresztą podam kilka przykładów:
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24275
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24624
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24622
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24616
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24610
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24546
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24524
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24503
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24494
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24486
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24450
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24440
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24425
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24413
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24363
http://www.forumsep.pl/vi...der=asc&start=0
http://www.forumsep.pl/vi...ighlight=#24291

Są to tematy a nie ilość postów napisana w ciągu ostatniego tygodnia. Kto dotrwa do końca w ich otwieraniu i przeczytaniu choćby pierwszego wpisu ten wyrobi sobie zdanie na temat wagi poruszanego na forum SEP tematu. I o zgrozo, wiele wyjściowych pytań zadają elektrycy.

Wszystko co wyżej napisałem jest moim prywatnym zdaniem do którego mam prawo, z którym inni mogą się nie zgadzać.

maryan 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-08-08, 22:17   

Moze zrobmy dzial "Sam naprawiam", ktory bedzie odpowiednio wyrozniony i opisany. Tam nowi uzytkownicy beda zadawac pytania, np o wymiane gniazdka czy lampy w kuchni. Jesli temat bedzie wykazywal "wlasciwy" poziom, to zostanie przeniesiony na odpowiednie podforum tematyczne.

btw. Kolego upin, ten temat z przerabianiem wentylatora na gniazdko jest genialny (pierwszy kandydat do "zrob to sam"). :lol: :lol: :lol: Mam kilka niepotrzebnych glosnikow, moze uda sie je przerobic na gniazdka schuko 8)

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 14-08-08, 09:24   

Witam!
Kolega (jarecki56) napisał/a:

Ad.1) Już sama ocena, kto jest fachowcem, jest subiektywnym odczuciem, często powielanym na zasadzie pomówień czy donosów, (nie sprawdzanych, czy są prawdziwe, o których często nic nie wie oceniany). Udział ilości osób oceniających może jedynie świadczyć o tym, że tworzą oni grupę własnych interesów, a ocenę, Elektryka jako fachowca, z ich strony nie można przyjmować za obiektywną. Oceniający są zawsze najlepsi, a oceniani od złego do bardzo dobrego i to jest przykre. Jeśli starasz się pracować zgodnie z przepisami, stajesz się wrogiem współpracowników, przełożonych, człowiekiem niewygodnym i to jest przykre. Od fachowca wymagam zaangażowania w pracy, niezależnie od zajmowanego stanowiska, więc prace społeczne odpadają, gdyż wymagają poświęcenia dużo wolnego czasu.
Ad.2) i 3) Sprawy trudne i poważne, to też subiektywne oceny tych którzy mają problemy i tych, którzy ich nie widzą, bo ich nie dotyczą.
Podsumowanie:
Moja wizja forum SEP znacznie odbiega od polecanej wizji "Pana Doktora".
Nie wyobrażam sobie pracy społecznej Rzeczoznawców SEP jako Moderatorów, kosztem narażania się na utratę zaufania czy Autorytetu w wyniku publicznych ocen wystawianych przez anonimowych uczestników forum. Jeśli ma to być forum tylko dla członków SEP, to przykro mi z tego powodu. Chcę dyskutować, jak równy z równym, a nie tylko z wszystkowiedzącymi Ważniakami z urzędu.
Albo forum dyskusyjne, albo darmowa Poradnia Rzeczoznawców.
P.S.
Wybieram forum dyskusyjne dla każdego otwarte, także pełnione społecznie fukcje.

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-08-08, 14:34   

jarecki56 napisał/a:

Od jakiego elektryka ? Bo jeśli od elektryka od wykonastwa/eksploatacji to bym przede wszystkim oczekiwał wiedzy. Praktycznej i teoretycznej. Nie chodzi mi o wiedzę na poziomie akademickim, tylko o znajomość elementarnych przepisów, norm, tego od czego zależy bezpieczeństwo. Plus staranność w tym co robi i tzw. pokory, że od czasu do czasu trzeba zapytać się kogoś kto wie lepiej, niż starać się wycudować rozwiązanie.
Jeśli od elektryka od projektów to prócz tego co powyżej także głębszą znajomość zagadnień, przepisów, prawa, umiejętności analitycznego myślenia, wiązania faktów i wyciągania właściwych wniosków (czyli tworzenie odpowiednich rozwiązań).
Ogólnie brzmi ? I powinno, bo z grubsza wydaje mi się że nie zależnie od zawodu i pracy, osoba która ją wykonuje powinna wiedzieć co robi i po co, i co z niej wynika.
To czy ktoś legitymuje się papierkiem, czy nie, jest dla mnie sprawą którąś-tam rzędną.

jarecki56 napisał/a:

Prawne. Tam gdzie szare życie styka z prawem i człowiek wpada w niejasną i niezrozumiałą maszynkę urzędowych trybików. Jako drugie temat zgodności wymagań przepisów z życiem, gdzie dobre chęci i pomysły rozbijają się o mur kasy i ignorancji (nie tylko urzędniczej).

Cytat:

Tam gdzie zaczyna się odpowiedzialność karna. Od stosowania niektórych reguł zależy komfort, funkcjonalność; od innych reguł zależy bezpieczeństwo (mienia, zdrowia, życia). To jest dla mnie najtrudniejsze jak komuś przełożyć na ludzki, że pewnych rozwiązań czy uproszczeń stosować po prostu nie wolno.
Pijąc poniekąd sam do siebie: zawsze mając coś zrobić w tragicznej instalacji którą na dobrą sprawę trzeba by wyłączyć na zawsze, mam problem z dylematem czy zwinąć manatki, wiedząc że pewnie robótkę zrobi "złota rączka" za flachę zwiększając tylko i tak spore zagrożenie, czy jednak zrobić swoje i przynajmniej tzw. "łatę" wstawić dobrze... samo życie.

Cytat:
Moja wizja forum SEP jest taka:
Fachowcy elektrycy rozmawiają z fachowcami w sprawach trudnych i poważnych

Moją wizją jest forum otwarte. Nawet jeśli przez to udzielamy dziecinnych informacji czy wskazówek (czyli tak jak teraz jest).
Na sprawy trudne, czy w tym kontekście "ekstratrudne", ja osobiście czasu nie mam, mogę poświęcić na rozwiązywanie dylematów ileś tam minut dziennie i nic ponad to. Siłą rzeczy wątkom trudnym i rozbudowanym przyglądam się przez palce. A co do kwestii autorytetu, rzeczoznawców - czyli stricte specjalistycznego forum - całkowicie zgadzam się z wypowiedzią kolegi EDI

PS. Gdzie dwóch Polaków, tam trzy partie. Wydaje mi się, że takie poszukiwania złotego środka (formuły) forum można prowadzić jeszcze długo i szczęśliwie....

Wini 230 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-08-08, 19:57   

Witam

Widzę, że Kolega upin podał również link do mojego tematu. Zgadza się jest on błahy, ale ja nie wiedziałem jaka temperatura panuje w kloszu lampy i jaki materiał na izolację ją wytrzyma.
Forum nie jest towarzystwem wzajemnej adoracji. Jeżeli mam problem z dziedziny elektryki, to szukam tutaj pomocy. Póki co na forum nie ma działu dla słabszych elektryków czy ludzi nie znających się na elektryce, dlatego piszę w normalnych działach. Forum powinno być dla wszystkich, ale dział dla laików też by się przydał.

jarecki56 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 15-08-08, 19:29   

Mała liczba odpowiedzi w tym temacie – moim zadaniem – wyraźnie dowodzi, że zdecydowana większość forumowiczów nie wnosi uwag co do dotychczasowego kształtu forum SEP, poza (chyba ogólną) potrzebą utworzenia działu dla nieelektryków. Kwestia ta wydaje się należeć do gatunku spraw, do natychmiastowego załatwienia.
To powinno w znacznej mierze zaprowadzić porządek na forum, dając jednocześnie możliwość swobodniejszego formułowania pytań przez ludzi spoza naszego zawodu.
Jednocześnie, wypowiadający się w danym temacie otrzymają wyraźną informację od kogo pochodzi zapytanie.

Do stawiania powyższych wniosków upoważniają – moim zdaniem – również dotychczasowe wypowiedzi kolegów, którym przy tej okazji serdecznie dziękuję za udział w dotychczasowej dyskusji.

Forum będzie tak długo atrakcyjne i potrzebne, dopóty aktywni będą znawcy z dziedziny elektryki, że wymienię tylko takich kolegów jak Jack, czy Drakasz.
I nie zmieni tego faktu bezustanna krytyka z ust ( a raczej klawiatury) tych, co swoją obecność na forum akcentują głównie w dziale „ Sugestie i propozycje oraz komunikaty admina i moderatorów!”.
Mam tu na myśli szczególnie pewnego kolegę , który pod różnymi nickami (gruhaa, geguś, grześ), a nawet płciami :mrgreen: sieje zamęt na wielu forach, poruszających tematykę elektryczności.
Jeżeli komuś nie odpowiada forma tego forum, to przecież chyba nikt nikogo nie przymusza do uczestnictwa.
No, chyba że ktoś podpisywał z administratorem jakieś umowy wekslowe. :roll:

grześ 
Uczestnik forum

Pomogła: 4 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 15-08-08, 21:36   

jarecki56 napisał/a:

Mam tu na myśli szczególnie pewnego kolegę , który pod różnymi nickami (gruhaa, geguś, grześ), a nawet płciami :mrgreen: sieje zamęt na wielu forach, poruszających tematykę

Dopiero to odkryłeś? To jesteś kolego jakrecji56( vel 66, vel 76 i tak dalej z szóstką na końcu na innych forach) cieniutki. Tu część piszących dawno o tym wie, bo sam ich poinformowałem. Nazywam się jak chcę i Tobie tłumaczyć się z tego nie będę. To czy będę tu pisał, zależy od dwóch ludzi. Niestety Ty nie jesteś żadnym z nich.

Ale co to ma do Twojej wizji forum? Personalne wycieczki? To całkiem nieźle. Widać bardzo Cię to bolało i się wypłakałeś publicznie. Robisz sobie jaja.

A prawda jest gorsza. Piszę się byle co i byle szybciej. Moderatorzy ( trzech, Członek Zwyczajny jest OK), niby znawcy tematu, o zgrozo nawet rzeczoznawcy, piszą bzdury. Jak się zwróci uwagę, to obraza majestatu i jeszcze się trzeba obronić bo się zostaje automatycznie oskarżonym.

To jest Twoja wizja forum, boś sam napisał, że wszysto jest dobrze.

A moja jest inna kolego.

jarecki56 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 15-08-08, 22:01   

grześ napisał/a:
jesteś kolego jakrecji56( vel 66, vel 76 i tak dalej z szóstką na końcu na innych forach)

Niestety, kula w płot.
Nie jednemu psu na imię burek.

grześ napisał/a:
To jest Twoja wizja forum, boś sam napisał, że wszysto jest dobrze.

Tu znowu niewypał.
A kto pisał o potrzebie utworzenia działu dla nieelektryków?

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 15-08-08, 23:19   

Witam!
Swoją wizję forum SEP już przedstawiłem, m.in. tak:
Cytat:
Wybieram forum dyskusyjne dla każdego otwarte, także pełnione społecznie fukcje.

Jeśli pomysł zaszufladkowania czy wyróżnienia kolorami, uczestników forum SEP zostanie zrealizowany, nastąpią podziały na proponowane grupy i dalsze odizolowanie uczestników czy ograniczenie do pisania w grupach, prawdopodobnie i to forum opuszczę, jak te z którego zgapiono pomysł.
P.S.
Niektórzy są przekonani o sukcesie wspomnianego forum dla Elektryków, gdyż udało im się pozbyć niewygodnych ludzi, (którzy odważyli się mieć odmienne zdanie).
[ Mnie wystarczy podział tematyczny forum, bez podziału uczestników forum. ]

izolator 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-08-08, 01:02   

EDI napisał/a:

[ Mnie wystarczy podział tematyczny forum, bez podziału uczestników forum. ]

Mnie też, z wyjątkiem nieelektryków.

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 16-08-08, 08:56   

Witam
Osobiście uważam, że istniejąca forma forum jest wystarczająca. I nie widzę potrzeby wprowadzania podziału na elektryków i nie elektryków. Utworzenie działu dla nieelktryków (nie fachowców) ma wady, które opisałem w propozycjach zmian na Forum SEP. Spodziewam się, że przedstawiona przeze mnie propozycja nie zostanie zrealizowana z prostej przyczyny: za mało użytkowników się wypowie w sprawie dość poważnej zmiany (choć oczywiście już nie brakuje komentarzy tylko szkoda, że nie we właściwym miejscu). Nie jest ona oparta na żadnym innym forum choć co do zasady wygląda tak samo.
Powtórzę po raz kolejny: nie można podejmować decyzji o przyszłości forum SEP na podstawie wypowiedzi (presji) kilku (może pięciu) użytkowników. Jak sami to podkreślają forum SEP nie jest własnością prywatną. Poziom forum w głównej mierze zależy od poziomu odpowiedzi a nie od poziomu pytań.
jarecki56 napisał/a:

Rzeczowej odpowiedzi na pytanie (ignorancja i sarkazm nie podnoszą poziomu forum). Dbałości o formę swoich wypowiedzi w zakresie merytorycznym i edycyjnym.
jarecki56 napisał/a:

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Sprawa trudna i poważna dla jednej osoby może być banałem i sprawą oczywistą dla drugiej. W takiej sytuacji ta druga osoba (zazwyczaj fachowiec) może wyjaśnić tej pierwszej osobie jej problem a nie krytykować, że zadaje banalne pytania.
Forum SEP jest otwarte dla wszystkich pod warunkiem rejestracji profilu (na forum mogą pisać tylko zarejestrowani użytkownicy) i takie powinno pozostać.

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 02-10-08, 23:31   

Witam!
Trudno będzie się przyzwyczaić do rangi Użytkownik aktywny, (albo i nie), bo wystarczy podnieść poprzeczkę.
Wolałbym być tu widziany jako Aktywny uczestnik forum, co widać po ilości postów.
P.S.
[ -Wszak nie o rangę mi chodzi, a o poważne traktowanie uczestników forumsep. ]

fussy 
Aktywny uczestnik forum
Samozwańczy Expert

Wysłany: 11-10-08, 20:03   

EDI napisał/a:
Witam!
Trudno będzie się przyzwyczaić do rangi Użytkownik aktywny, (albo i nie), bo wystarczy podnieść poprzeczkę.
Wolałbym być tu widziany jako Aktywny uczestnik forum, co widać po ilości postów.
P.S.
[ -Wszak nie o rangę mi chodzi, a o poważne traktowanie uczestników forumsep. ]

Witam kolegów

Nie było mnie parę dni na forum (dużo pracy) i proszę zmiany w hierarchii. Widzę, forumowa góra ugieła się pod naciskiem kolegów, którzy forumowy stopień forumowy traktują zbyt poważnie. Uczestnik forum, Aktwny uczestnik forum ... to nadania politycznie poprawne, ale liczyłem bardziej iż bedzie coś bardziej ciekawego. np. szeregowy elektryk, starszy elektryk, wtyczkowy....

Jutro jak będę miał trochę czasu to zmienię sobie podpis
"Expert od siedmiu boleści" na "Expert forum" (mimo, że żadnym ekspertem przecież nie jestem ;-) ). Ale przecież nie po to natrzaskałem tu trochę postów, żeby mi tytuł odbierali. :-)

pzdr
-DAREK-

Odpowiedz do tematu