SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania na egzamin kwalifikacyjny sep d do 1kV
Autor Wiadomość
fryziu 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-05-09, 14:31   Pytania na egzamin kwalifikacyjny sep d do 1kV

Witam kolegów.

Za niedługo mam zamiar przystąpić de egzaminu na uprawnienia sep dozór z pomiarami.
Mam prośbę do osób które zdawały już je (pewnie nie jednokrotnie) oto, aby podzieliły się pytaniami z ich egzaminu.

Będę wdzięczny również za wskazanie na co zwrócić szczególną uwagę przy nauce do tego świadectwa.

Z góry dziękuje za pomoc.

novx 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-05-09, 14:49   

U mnie za każdym razem był podana, sieć od Tr do odbiornika podzielona na odcinki o różnych przekrojach i rodzajach kabli ,przewodach i typach zabezpieczeń gdzie trzeba było wyliczyć impedancję pętli zwarcia i prądów zwarciowych poszczególnych odcinków i całości i dokonać oceny.

fryziu 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-05-09, 10:27   

Dziękuje kolego novx za wypowiedź.
Widzę, że pozostali uzytkownicy forum nie są tak chętni do dzielenia się wiedzą a to niedobrze.
Ale opisze dokładniej moją sytuację.
Kończę obecnie 5 rok na politechnice kierunek elekrotechnika i specjalność przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej i uprawnienia sep e 1kv mam od 5 lat. Wiec pomyślałem że zrobię teraz od razu uprawnienia e d i pomiary. Na uczelni zrobili nam kurs ma on niby obejmować cały materiał. Ale wykładowcy ci którzy są to po prostu brak słów. Jacyś emeryci niemający wiele wspólnego z współczesnymi przepisami i chcą tylko odbębnić godziny które mają na wykłady. Normalnie to jest irytujące jak gość ludziom prawie inżynierom wykłada przez 3 godziny to co mógłby przez 1 godzinę i jeszcze chce jakieś tabelki rysować na tablicy żeby więcej czasu mu poszło.

Byłem w oddziale sep i mówię im że jak ja mam sie coś nauczyć jak tam jest tak niski poziom to mi powiedzieli ze to tak już jest.

Więc moje pytanie poco w ogóle robią takie kursy skoro niewiele się niemożna na nich nauczyć.
A jeszcze zapowiadają ci panowie że na uprawnienia d to trzeba dobrze umieć ustawy i normy.
Niektórzy na forum piszą jeszcze że na d to należy recytować nr norm, rozporządzeń i dzienników ustaw.

Więc koledzy jeśli władze sep nie mają tyle oleju w głowach aby robić kursy specjalnie na d i wysyłać tam wykładowców którzy mają jakieś pojęcie to należy sobie koledzy elektrycy pomagać samemu.

Jeśli ktoś chciałby się jednak podzielić pytankami jakie miał na własnych egzaminach a nie na forum publicznym to czekam na maile na pawefryze@wp.pl
Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za tak długą wypowiedź.

piurek1988 
Uczestnik forum
piurek

Wysłany: 06-05-09, 16:12   

Kolego podchodząc w taki sposób do sprawy, że nie jest dobrze iż nikt nie chce się dzielić wiadomościami wiele informacji nie uzyskasz, trochę pokory. A może tak zainwestować w książkę z serii pytania na uprawnienia, którą można nabyć w każdym oddziale SEP? Można skorzystać z opracowań dostępnych na stronie stowarzyszenia lub innych opracowań dostępnych w internecie. Zapoznanie się z ustawą PRAWO BUDOWLANE też nie zaszkodzi.

fryziu 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-05-09, 17:27   

Dzięki kolego piurek1988.
Może za dużo tu narzekania ale dodam jeszcze co oslyszałem na wczorajszym wykladzie o pomiarach.
Rysuje gość układ sieci TT i wspomina o warunku na wyłączenie: R*Iz<UL po przeksztalceniu R<UL/Ia i do tego komentarz taki: ze rezystancja samego uziomu musi być mniejsza od napiecia bezpiecznego przez prad zwarcia ale ten prad zwarcia to sie bierze z jakis tablic dla czasu 0.2 w nowoczesnych instalacjach, 0.4s w zwykłych a 5s przyjmuje sie w starych instalacjach. I gość mówi że jak bedzie za duza ta rezystancja to na protokole trzeba napisac że niema ochrony przeciwporażeniowej.
Na to wszystko mu mówie że trudno jest zapewnić w TT tak malą rezystancję uziemienia aby był spełniony warunek wyłączenia czy gdyby zastosować różnicówke to czy można juz ocenić taką instalacje jako nadającą sie do eksploatacji.
Odpowiedzi nie dostałem.

Więc proszę kolegów o wyjaśnienie jak to naprawde jest?

novx 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-05-09, 19:16   

W TT jak najbardziej RCD

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 09-05-09, 12:16   

fryziu napisał/a:
Kończę obecnie 5 rok na politechnice kierunek elekrotechnika i specjalność przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej i uprawnienia sep e 1kv mam od 5 lat.
fryziu napisał/a:
Jeśli ktoś chciałby się jednak podzielić pytankami jakie miał na własnych egzaminach

... zmarnowane pięć lat... Zacznij od nowa, nigdy nie jest za pózno......(o ile chcesz się nauczyć), albo czekaj, az mailem ktoś ci powie, za jaką kwotę te egzaminy ci załatwi .
Jeśli chodzi o TT i RCD, wiesz że dzwonią, tylko nie bardzo w którym kościele. Doczytaj dokładnie o ochronie podstawowej przed dotykiem bezpośrednim i ochronie dodatkowej przed dotykiem pośrednim, kiedy stosuje się RCD 500mA i 30mA, a nie szukaj tu 'gotowców' typu jak 'zostać elektrykiem'. Powodzenia

fryziu 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-05-09, 16:57   

Muszę kolego 15kvmaciej nie zgodzić się z twoją opinią że zmarnowałem 5 lat.Ale powiem ci dlaczego.
Jak napisałem kończę kierunek tak jak wcześniej napisałem. Prawie całe 2 pierwsze lata na uczelni idą na nauczenie się całego aparatu matematyki wyższej. Przedmiot Instalacje elektryczne mimo, że ważny był potraktowany 2 planowo i było go tylko 30 godzin wykładu +15 godzin na projekt oświetlenia hali. Rzeczywiście za mało aby się nauczyć elektryki. Jednak mialem wiele przedmiotów związanych z maszynami gdzie poznałem wszystkie rodzaje silników i ich sterowania,teoria sterowania, do tego energoelektronika o której większość elektryków niema pojęcia a jest przyszłością elektryki , technika wysokich napięć łącznie z laboratorium wysokich napięć, sieci elektroenergetyczne itd. itp . System studiów nie jest oczywiście idealny ale to już jest rola MEN jakie programy nauczania produkuje. Mimo wszystko polibuda ta wydaje dobrych inżynierów mających ogólne pojęcie o całym zakresie elektrotechniki więc nie jest tak źle.

Jeśli chodzi o ten TT to chciałem tylko wskazać niekompetencje wykładowca z sep który nie powinien uczyć innych bo sam się zatrzymał na "zerowaniu i uziemieniu".

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 10-05-09, 14:52   

kol.Fryziu, zacytowałem fragmenty Twojej wypowiedzi i przedstawiłem swoje zdanie. Szkolnictwo jest skostniałe, bo u nas duże koncerny nie wspierają uczelnii i nie współpracują z nimi. Ale uczelnia i mnie, i Kolegę nauczyła podstaw energetyki, elektrotechniki, oraz jak posługiwać się literaturą, gdzie i jak można znalezć rozwiązanie, opracować algorytm działania, odważnie bronić swojej racji i punktu widzenia.
w kraju w którym teraz jestem, nikt nie 'sciąga' mimo że osoba obok nic nie zasłania a egzaminujący potrafi wyjść na caly egzamin. To jest rzetelna ocena zwłaszcza dla Ciebie, na ile jesteś kompetentny.
A na tym Forum zbyt często pojawiają się pytania, na które pytający sam potrafi sobie odpowiedzieć lecz z lenistwa czeka na 'gotowca'
Satysfakcji nie kupisz, ale jak zgniesz kark i zdasz, zobaczysz, że jest bezcenna.
Z radością wkrótce powitam Kolegę w gronie inżynierów, pozdrawiam

Odpowiedz do tematu