SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Schemat instalacji elektrycznej w domu
Autor Wiadomość
zigamor0 
Uczestnik forum

Wysłany: 10-04-11, 18:55   Schemat instalacji elektrycznej w domu

Mam prośbę do kolegów elektryków, odnośnie schematu instalacji domu, czy schemat jest poprawny. Budynek zasilany z długiej linii kablowej,ok350m od trafo
Nie mam wielkiego doświadczenia, jakie zmiany proponujecie.
Warunki ZE:
- sieć t n-c moc przyłączeniowa 14 kw.
- wykonanie odcinka linii czterożyłowej od złącza pomiarowego do tablicy rozdzielczej budynku, gdzie należy wykonać uziemienie i rozdział przewodu.
- urządzenia ochrony b,c,d.
Budynek zasilany z linii kablowej, od przyłącza do domu to około 50m.
Dopływ do przyłącza to 4x35mm
- zasilanie do domu to 4x10 mm Cu
czy dobrze dobrałem ochronniki i czy je zabezpieczyć?
Za wszelkie porady będę wdzięczny.
W ramce zielonej zaznaczyłem przyłącz od ZE i jaki jest w nim rozłącznik.zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

Przekroje przewodów:
oświetlenie - 3x 1,5 ,gniazda - 3x 2,5 suszarka - 3x 2,5 suszarka - 3x 2,5
piec - 5x 2,5 płyta-5x2,5 sauna - 5x 4
połączenie w rozdzielnicy 4 mmm
pe-10mm Cu

http://img269.imageshack....jpg&via=mupload

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 10-04-11, 19:14   

Witam
Cytat kolegi zigamor0:
Cytat:

Bardzo ładnie sporządzony schemat poglądowy !
Brak równomierności obciążenia faz odbiornikami 1-f.
Oświetlenie na jednej fazie, w razie jej awarii ciemność w całym obiekcie. Równomiernie rozplanować na 3 fazy. Tak samo z gniazdami 1-f.
Faza 1 obciążona nadmiernie odbiornikami o dużym poborze mocy ( pralka, suszarka ) - rozdzielić.
Dbać o równomierność obciążenia faz, jeżeli nie chcemy pogarszać i tak już złej jakości energii elektrycznej.

Nie ma zbytniego sensu także ogranicznik przepięć 4 modułowy jeżeli tuż obok znajduje się uziemiony podział PEN. Ale to już nie jest aż tak wielki problem - może być, koszt tylko większy.

Schemat elektryczny.jpg
Plik ściągnięto 4497 raz(y) 54,35 KB

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 10-04-11, 19:44   

Ja pod kuchnię dał bym chociaż 4 mm² i nie dobezpieczałbym ochronnika .
Trochę nie z tej mańki , ale nie proponuję ci aparatury tego producenta .

:mrgreen:
pozdrawiam,

zigamor0 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-04-11, 20:33   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi zigamor0:
Cytat:

Bardzo ładnie sporządzony schemat poglądowy !
Brak równomierności obciążenia faz odbiornikami 1-f.
Oświetlenie na jednej fazie, w razie jej awarii ciemność w całym obiekcie. Równomiernie rozplanować na 3 fazy. Tak samo z gniazdami 1-f.
Faza 1 obciążona nadmiernie odbiornikami o dużym poborze mocy ( pralka, suszarka ) - rozdzielić.
Dbać o równomierność obciążenia faz, jeżeli nie chcemy pogarszać i tak już złej jakości energii elektrycznej.

Nie ma zbytniego sensu także ogranicznik przepięć 4 modułowy jeżeli tuż obok znajduje się uziemiony podział PEN. Ale to już nie jest aż tak wielki problem - może być, koszt tylko większy.

Witam
Dzięki za pochwałę za schemat,
jeżeli chodzi o równomierności obciążenia faz to zrobię tak jak kolega radzi .
W zasadzie zawsze tak robię , ,ale ostatnio wyczytałem gdzieś ,że należy nie mieszać faz,:
gniazda 1 faza, ośw 2 faza,
uważam się że to jest chore, chyba że chodzi o to aby nie dawać różnicówki na oświetlenie,
w takim wypadku tak jak kolega napisał nie ma równomierności obciążenia faz , dodam ze jeszcze będzie zmywarka ale brakło miejsca na schemacie.
Jaki ogranicznik przepięć mam zastosować i czy go dobezpieczeć ponieważ spotkałem różne opinie na ten temat.
Legrand podaje Jeżeli wartość prądu znamionowego wyłącznika głównego nie jest większa od prądu znamionowego dobezpieczenia,
to ochronnika nie trzeba dobezpieczać.
Za wszelkie porady bardzo dziękuję

zigamor0 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-04-11, 20:46   Schemat instalacji elektrycznej w domu

Witam kolegów, przerobiłem trochę schemat instalacji, aby równomiernie obciążyć wszystkie fazy, ktoś powie że przegiąłem z tymi zabezpieczeniami różnicowymi,wystarczyła by jedna ,ale w razie zadziałania wszędzie ciemno.
Proszę o opinie na temat poprawności tej instalacji, za wszelkie rady dziękuję.

NOWE3.JPG
Plik ściągnięto 3041 raz(y) 58,1 KB

grześ 
Uczestnik forum

Pomogła: 4 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 13-04-11, 22:02   

Problem w garażu = ciemność w kuchni. Problem w kuchni = ciemność w pokoju. Problem w pokoju = ??? Przedtem oświetlenie na jednej fazie problem, teraz na trzech ale z RCD. Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Ty kolego uczysz się, robisz sobie, czy podłapałes fuchę i szukasz rozwiązania problemu?

zigamor0 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-04-11, 07:15   

grześ napisał/a:
Problem w garażu = ciemność w kuchni. Problem w kuchni = ciemność w pokoju. Problem w pokoju = ??? Przedtem oświetlenie na jednej fazie problem, teraz na trzech ale z RCD. Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Ty kolego uczysz się, robisz sobie, czy podłapałes fuchę i szukasz rozwiązania problemu?

witam kolegę
Może kolega opisze jak powinno być ,bo w tym co kolega opisał to tylko sarkazm ,a nie znalazłem żadnej porady.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 14-04-11, 08:47   

Witam
Cytat kolegi zigamor0:
Cytat:
Jaki ogranicznik przepięć mam zastosować i czy go dobezpieczeć ponieważ spotkałem różne opinie na ten temat.

Zgodnie z tym co podaje producent.
Cytat:
W zasadzie zawsze tak robię , ,ale ostatnio wyczytałem gdzieś ,że należy nie mieszać faz,:
gniazda 1 faza, ośw 2 faza,

Proszę podać źródło tej informacji, chętnie przeczytam. Przy czym należy zawsze pamiętać aby nie wzorować się na wycinku informacji tylko zapoznać się i zrozumieć całość opracowania.
Cytat:
Witam kolegów, przerobiłem trochę schemat instalacji, aby równomiernie obciążyć wszystkie fazy …..

Dla zabudowy jednorodzinnej w zasadzie to może tak zostać. RCD 1-f jednak proponuje zwiększyć do 40A.

W instalacjach bez stałego nadzoru trzeba dmuchać na zimne i być przewidywalnym. Ponadto nigdy nie wiadomo co laik włączy lub przebuduje sobie na własną modłę.
Dlatego, stosowanie RCD również na obwody oświetlenia ( zwłaszcza łazienka ), uważam za właściwe podejście elektroinstalatora. O tym autor tematu powinien pamiętać projektując rozdzielnicę mieszkaniową czy to dla siebie czy dla kogoś innego. A czy to będzie jeden wyłącznik RCD czy więcej to tylko zmniejsza lub zwiększa funkcjonalność.

zigamor0 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-04-11, 08:10   

Dla zabudowy jednorodzinnej w zasadzie to może tak zostać. RCD 1-f jednak proponuje zwiększyć do 40A.

Witam ,

Dziękuję koledze za wszelkie wskazówki, (.. człowiek uczy się całe życie, a umiera głupi...),jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Temat zamknięty.

Odpowiedz do tematu