SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podłączenie rozdzielni elektrycznej
Autor Wiadomość
sebaq 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-03-07, 20:10   Podłączenie rozdzielni elektrycznej

Witam
Chciałbym uzyskać informacje od forumowiczów na temat sposobu podłączenia rozdzielni elektrycznej.

Objaśniam sytuację: rozdzielnia 4 rzędowa/ 48 modułów, instalacja bezpuszkowa, 40 obwodów YDYP.

Pytanie brzmi: w jaki sposób powinny dochodzić przewody do rozdzielni? ( z góry, z boku, od tyłu), czy są na to jakies przepisy normy, czy układamy jak nam wygodniej.

Drugie pytanie, bardzo istotne dla mnie: czy zewnętrzna izolacja ma wchodzić do rozdzielni, kończyć się tuż przy wejsciu do rozdzielni czy może kończyć się 2-3 cm przed wejsciem do rozdzielni, gdzie wtedy wchodzą druty DY - jeśli to ostatnie rozwiązanie też jest prawidłowe to czy jakaś kontrola pomiarowa może stwierdzić jakieś nieprawidłowości?

Czy są na takie podłączenia jakiekowiek normy, przepisy, zasady pisane i niepisane?

I ostatnie pisane czy rozmieszczenie wyłącznika różnicowo-prądowego, przeciwprzepięciówki, lampek kontrolnych jest w jakiś sposób znormalizowany, czy też umieszczamy w jakiś ustalony wcześniej porządek i jak wygodniej w użytkowaniu.

I jesli można prosić to proszę przytoczyć jeszcze kilka elementarnych zasad przy podłączaniu rozdzielni. - Nie mówie tutaj o podłaczeniu wyłączników.

Dzięki z góry i pozdrawiam

elpapiotr 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-03-07, 07:18   Podłączenie rozdzielni elektrycznej

Witam.

Proszę bardzo :

mały 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-03-07, 13:07   

Witam Kolegę,
Kolega "elpa_pe" umieścił bardzo ładną fotkę a ja może coś dorzuce słownego opisu.
Jeżeli chodzi o wprowadzenie przewodów do rozdzielnicy to należy przyuważyć że każda rozdzielnica ma pola specjalnie przygotowane pod wprowadzenie przewodów które należy albo wyciąć albo wyłamać (więc jeżeli Kolega takowe znajdzie to może wprowadzić przez nie przewody - z góry, z dołu, z boków)
Apropo izolacji to proponuję wchodzić do rozdzielnicy z (tak jak to Kolega ujął) odcinkiem 3-5 cm pełnej izolacji a dopiero później rozciąć izolację i ułożyć odpowiednio przewody Dy. Jeśoli jest miejsce w rozdzielnicy to proponuję zostawić niewielkie zapas przewodów a nie ucinać go na "miarę".
Jeżeli chodzi o rozmieszczenie aparatury modułowej to jest tutaj pełna dowolność.
Jeżli Kolega montuje w rozdzielnicy ochornę przeciwprzepięciową to niech Kolega niezapomni że aby ona poprawnie zadziałała odejście (PE) przepięciówki należy wykonać drutem 10mm2 lub linką 16mm2 i podłączyć do GSU.
Jeżeli chodzi o normy to są takowe dla powyższego tematu ale z pamięci Koledze ich numerów nie przytoczę niestety

sebaq 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-03-07, 19:30   

dziekuje za pomoc, gdyby ktoś jeszcze miałby kilka odpowiedzi, rad i wskazówek, proszę o dalsze posty.

siryus 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-03-07, 08:43   

Jestem początkującyn elektrykiem. Mam pytanie . Do tablicy w mieszkaniu wchodzi mi instalacja dwu przewodowa a w domu mam zamiar wykonać instalację trzy przewodową .Moje pytanie ? Czy mogę razem ze sobą połączyć przewód N i PE[ są to przewody instalacji domowej]w tablicy mieszkaniowej z przewodem N [przewód który wchodzi do mieszkania z klatki]na jednej listwie.

elpapiotr 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-03-07, 09:18   Podłączenie rozdzielni elektrycznej

Witam Kolegę siryus i Kolegów na Forum.

siryus napisał/a:
Czy mogę razem ze sobą połączyć przewód N i PE[ są to przewody instalacji domowej]w tablicy mieszkaniowej z przewodem N [przewód który wchodzi do mieszkania z klatki]na jednej listwie.

Można, nie ma przeciwwskazań.
Nigdzie nie jest powiedziane, gdziem może nastąpic punkt rozdziału przewodu PEN na N i PE (w instalacji zasilającej TN-C).

A tak przy okazji - Kolega siryus w wielu wątkach zadaje to samo pytanie. :
http://forumsep.pl/search.php?search_author=siryus
Po co ?

Odpowiedz do tematu