SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiar rezystancji izolacji, żyły kabla -napięcie probiercze
Autor Wiadomość
michxxx 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-06-11, 20:39   Pomiar rezystancji izolacji, żyły kabla -napięcie probiercze

Witam!
Szanowni Forumowicze, moje pytanie związane jest z tym co dokładnie dzieje się podczas mierzenia rezystancji izolacji i żył kabla.

1) Przy pomiarze rezystancji izolacji
Do tego pomiaru wykorzystuje sie odpowiednie mierniki. Wyczytałem, że taki miernik działa w następujący sposób: Miernik generuje napięcie stałe o wartości np. 500V i przepuszcza na "drodze pomiarowej" prąd. Rezystancja obliczana jest ze wzoru Rx=U/I. Moje pytanie - ile wynosi prąd który przepływa na tej "drodze pomiarowej" i od czego on zależy? Kolejne pytanie, skoro miernik generuje napięcie 500V to istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym jeśli sondy pomiarowe będę trzymać w dłoni?

2) Przy pomiarze rezystancji żyły kabla
Taki pomiar wykonuje się zwykłym miernikiem. Moje pytanie, jakiego rzędu napięcie jest generowane przeze miernik, podczas pomiaru rezystancji np. żyły roboczej kabla?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Administr 08-06-11, 07:31, w całości zmieniany 1 raz  

dzidek2009 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-06-11, 22:41   

Dam przykład z pamięci jak mierze izolację miernikiem i powiedzmy jest ustawione 500V to miernik generuje coś ok.525V jest to wyświetlane na ekraniku i teraz mam wyświetlany prąd to są mikro ampery a rezystancja izolacji wynosi z 30GΩ to tak strzelam jako przykład bo musiał bym zmierzyć i dokładnie ci podać ale jak izolacja jest dobra przewód nowy to są duże rezystancje nawet do 30-40GΩ. No zależy też od miernika akurat mój ma do 5TΩ zakres :smile:
Tak mona poczuć napięcie testowe generowane przez miernik i tak samo jak mierzysz przewód ( izolację ) to miernik musi po zakończeniu pomiaru ją rozładować bo przewód staje się kondensatorem i też można poczuć. Mój miernik ma do 5kV napięcie testowe i podczas pomiaru kiedy przewód jest ucięty z drugiej strony to potrafi pójść łuk elektryczny między żyłami ( odstęp ok. 1.5 -2 mm )
http://www.youtube.com/watch?v=ZWojN2hNuiA

Po prostu jak mierzysz zwykłym miernikiem rezystancję w tym przypadku żyły to na wyjściu miernika niema dużego napięcia na pewno mniejsze niż napięcie baterii a zakładając że jest 9V to może coś będzie koło 5V.

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 08-06-11, 22:57   

1)Prąd przetwornicy dla dla MIC-2500 SONEL jest to 1,2mA +/- 0,2

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

michxxx 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-06-11, 18:24   

Dziekuje serdecznie za odpowiedz.

Odpowiedz do tematu