Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Łącznik dwubiegunowy-podłączenie
Autor Wiadomość
matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-06-14, 10:03   

kkas12 napisał/a:
Kto wcześniej twierdził ...puszka - łącznik , jak najbardziej oznaczyć i wykorzystać żyłę ż/z. ale w odcinku puszka - lampa, niestety , można zrobić to samo tylko wtedy gdy lampa (żyrandol) jest w II kl. ochronności...

Ja to pisałem, po czym gdybyś uważniej czytał konwersacje to dowiedziałbyś się, że zweryfikowałem ten pogląd wykluczając tą możliwość w instalacji TN-S, ponieważ jest przepis który to wyklucza.

kkas12 napisał/a:
Bezsprzecznie TAK , Kolego Andrzeju, oznacza to dokładnie, że jeżeli otwieram np puszkę i widzę kolor żółto-zielony to nie może on oznaczać nic innego jak przewód ochronny.

Tak . dokładnie - potwierdzam to. Co innego gdy na ż/z nałożony jest oznacznik na całej jego widocznej części, bo wtedy nie widzę żólto-zielonej żyły.

kkas12 napisał/a:
A niebieska koszulka na zielono-żółtej żyle lub koszulka zielono-żółta na żyle niebieskiej oznacza iż mamy do czynienia z przewodem PEN

wg normy ...05023 - tak (powinieneś jeszcze dodać, że mają być widoczne wszystkie wymienione barwy) - będzie to przewód ochronno-neutralny. Czy widzisz tu jakąś sprzeczność z tym co napisałem wyżej ?

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-06-14, 14:46   

Kuczyński Andrzej napisał/a:
" ... w celu identyfikacji, a tym samym zwiększenia stopnia bezpieczeństwa i uniknięcia wieloznaczności."

W pełni zgadzam się z Kolegą, jestem też zdania , że znakowanie inne niż fabryczne żył (chyba że są to znaczniki adresowe) zawsze będzie zmniejszało bezpieczeństwo przy eksploatacji takiej instalacji. Niemniej jednak piszemy o czasach (lata obowiązywania wspomnianej normy) kiedy elektromonterzy dobrze, jak w ogóle oznaczali przewody, bo pewnie nie jeden z Was napotkał już jednobarwne DY w rurach "peszla" (bo takie były realia rynkowe). Zatem interpretuję tę normę w taki , a nie inny sposób i uważam zapis punktu 3.1.1 (ostatni akapit) jako przyzwolenie trwałego oznaczenia widocznej części przewodu jednobarwnym kolorem - jeżeli taka potrzeba istniała.
Bezsprzecznie zarezerwowane pod kątem ich przeznaczenia są kolory niebieski oraz ż/z (z oznaczeniami jak w pkt 3.2)- więc jeżeli taki kolor zastaje w puszce czy rozebranej TB jako oryginalnie czy przez inne oznaczniki zaznaczony,to nie mam wątpliwości z czym mam do czynienia. Rozumiem, że te barwy jeżeli takowe są widoczne, to nie mogą oznaczać nic innego jak tylko (stosownie do koloru czy oznaczenia):N, PEN czy PE.
Zapytam przewrotnie Kolegę czy napotykając instalację wykonaną przewodami DY i to całą w izolacji tylko niebieskiej (to przykład ze starego budynku instalacja modernizowana w latach 80-tych) z oznaczonymi czarną, jednobarwną taśmą izolacyjną końcami na całej, widocznej długości w TB i puszkach, to sprzeczne z w/w normą , czy można taki fakt uznać za dopuszczalny? Dodam instalacja TN-C , oznaczony przewód to przewód fazowy (pod czarną izolacją -dalej niebieski). Czy pozostawienie nieoznaczonych żył nie zmniejszyłoby stopnia bezpieczeństwa? - Więc wydaje mi się, że przedstawiony zabieg wpłynął na jego poprawę, zatem tu też sprzeczności z normą nie widzę.
Ja nie dopatruję się w tym przypadku sprzeczności, jeżeli Kolega sądzi inaczej to po prostu różnie interpretujemy normą ...05023.
Ale bardzo dziękuje za fachową poradę
pozdrawiam

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 12-06-14, 17:05   

matik napisał/a:
Zapytam przewrotnie Kolegę czy napotykając instalację wykonaną przewodami DY i to całą w izolacji tylko niebieskiej (to przykład ze starego budynku instalacja modernizowana w latach 80-tych) z oznaczonymi czarną, jednobarwną taśmą izolacyjną końcami na całej, widocznej długości w TB i puszkach, to sprzeczne z w/w normą , czy można taki fakt uznać za dopuszczalny? Dodam instalacja TN-C , oznaczony przewód to przewód fazowy (pod czarną izolacją -dalej niebieski). Czy pozostawienie nieoznaczonych żył nie zmniejszyłoby stopnia bezpieczeństwa? - Więc wydaje mi się, że przedstawiony zabieg wpłynął na jego poprawę, zatem tu też sprzeczności z normą nie widzę.
Ja nie dopatruję się w tym przypadku sprzeczności, jeżeli Kolega sądzi inaczej to po prostu różnie interpretujemy normą ...05023.

Napisałeś właśnie sprzeczność z tym co twierdzisz. Tu kolor żyły nie zmienia właściwości przewodu. Nadal jest tam przewód ochronny (aka zerowy). Nie pozbawiasz instalacji ochrony w postaci zerowania.
Natomiast w tym co napisałeś wcześniej pozbawiasz instalację żyły ochronnej.

Poza powyższym zacznij rozmawiać o temacie a nie szukać odniesienia do lat 70.
Temat autora jasno przedstawia instalację dzisiejszą. Jego rysunek jest tego dowodem. Twoje dalsze szukanie podstawy do zmiany kolorystyki żyły jest nieumotywowane. Co innego jak już zastaniesz taką instalację a co innego jak chcesz ją do takiego stanu doprowadzić.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-06-14, 17:18   

kozi966 napisał/a:
Napisałeś właśnie sprzeczność z tym co twierdzisz. Tu kolor żyły nie zmienia właściwości przewodu. Nadal jest tam przewód ochronny (aka zerowy). Nie pozbawiasz instalacji ochrony w postaci zerowania

Wiec chyba piszemy o tym samym , a jednak się nie rozumiemy, w tym wypadku zmieniony został charakter żyły niebieskiej poprzez oznaczenie jej taśmą i stał się fazowym - a przecież koledzy, jak rozumie to negują.

kozi966 napisał/a:
Poza powyższym zacznij rozmawiać o temacie a nie szukać odniesienia do lat 70.
Temat autora jasno przedstawia instalację dzisiejszą.

Przepraszam ,tak akurat zeszła rozmowa. Co do dzisiejszych instalacji , zgodziłem się już z Kolegą, że jeżeli to układ TN-S, to sytuacja opisana przez założyciela wątku jest niepoprawna wobec aktualnych przepisów.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-06-14, 18:13   

Cytat:
...w tym wypadku zmieniony został charakter żyły niebieskiej poprzez oznaczenie jej taśmą i stał się fazowym...
Nie szukaj głupszych od siebie.
Wróć do swego pierwszego jakże "błyskotliwego" postu panie mataczący elektryku alternatywny.

Kuczyński Andrzej 
Aktywny uczestnik forum
Oddział Gdański SEP

Wysłany: 13-06-14, 08:16   

Kolego matik

Nie wiem jak praktycznie można w puszce zmienić kolor przewodu tab by nie był
widoczny kolor fabryczny?
Co do przykładu to gdy mamy niebieskie przewody to poprzez zastosowanie czarnej taśmy
izolacyjnej wprowadzamy oznaczenie dwubarwne zgodnie z 3.2.1.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-06-14, 13:30   

Kuczyński Andrzej napisał/a:
Nie wiem jak praktycznie można w puszce zmienić kolor przewodu tab by nie był
widoczny kolor fabryczny?

Owinięty taśmą cały odcinek od "peszla" po odizolowaną końcówkę (szkoda że nie zrobiłem zdjęcia), a ponieważ z upływem lat taśma już niestety na końcach trochę odeszła, widać zatem niebieską izolację (można ją też było dostrzec przy samym "peszlu"). Bardziej w tym przykładzie chodziło mi o możliwość zmiany charakteru żyły w oryginalnej niebieskiej izolacji na przewód fazowy - czego Koledzy , jak rozumiem nie dopuszczacie na podstawie tej starej normy.

Odpowiedz do tematu