Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary okresowe u pracodawcy
Autor Wiadomość
Pork32 
Uczestnik forum
Piotr

Wysłany: 10-09-15, 12:39   

simcode napisał/a:
wykonują co najmniej dwie osoby w celu zapewnienia asekuracji .

Jak w takim razie interpretować drugą osobę do asekuracji?
W uchylonej, wcześniej cytowanej przeze mnie ustawie było wyraźnie określone " w obecności osoby przeszkolonej w zakresie udzielania pierwszej pomocy" czyli np. p. Basia z biura.
W obecnie obowiązującej- wykonują co najmniej dwie osoby.
Czy mam przez to rozumieć, że do wykonywania pomiarów zgodnie z prawem muszę zatrudnić tzn. pracodawca, drugiego elektryka z uprawnieniami na pomiary?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-09-15, 19:50   

Cytat przez zemnie przytoczony pochodzi z
Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej .
w sprawie rodzajów prac jakie powinny być wykonane przez co najmniej dwie osoby.

Było takie .
Na które powołuje się Kp, sęk w tym że owe rozporządzenie jest już nieważne . To teraz na barkach pracodawcy leży by nie dopuścić do takiej sytuacji a nazywamy to w UE ryzykiem zawodowym .

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 10-09-15, 21:01   

simcode napisał/a:
To teraz na barkach pracodawcy leży by nie dopuścić do takiej sytuacji

Toć to napisałem kilka postów wcześniej:
"Od stycznia 2009 to pracodawca decyduje kiedy praca jest niebezpieczna (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1460 2009.01.18) i tutaj raczej nic się nie zmieniło (posiedzę później -sprawdzę)"
A ponoć mieszam w głowach
\:D/

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-09-15, 21:43   

Janek.G napisał/a:
ozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych.
(Dz. U. Nr 80, poz. 912) - te rozporządzenie zostało uchylone w październiku 2013r.

Nowa wersja ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych1 Dz. U. 2013 nr 0 poz. 492

Tu kolega namieszał . Akty prawne które kolega podał nic nie mają wspólnego z pracą dwóch osób .
Ja znam wszystkie te akty po kolei, bo mam podpisane ryzyko zawodowe w swoich papierach personalnych, a kilka lat wcześniej musiałem podpisać znajomość uchylonego rozporządzenia .

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 10-09-15, 22:06   

Nadal uważam, że nie mieszam. Autor wątku powołał się na rozporządzenie z 1999r a ja tylko zauważyłem iż jest ono uchylone poprzez te z 2013 r. I to wszystko. Nie zabierałem głosu w tym poście o pracy dwóch osób.
Dopiero w następnym swoim poście zauważyłem -zresztą jak i kolega - iż bardziej akuratnym i zarazem uchylonym już aktem prawnym jest te z 96 r.
I niestety (albo stety) obaj musimy się zgodzić iż obecnie to pracodawca dba o bezpieczeństwo i to on decyduje o tym kiedy pracujemy we dwójkę.
Wraca tylko pytanie o drugą osobę - czy może być osobą przypadkową?
(pani Zosiu, zostawi pani mopa i popatrzy czy czasami elektryka nie "kopnie" jakby co to zawoła pani czy coś takiego - zresztą będzie pani widziała................)

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 11-09-15, 19:58   

Janek.G napisał/a:
Wraca tylko pytanie o drugą osobę - czy może być osobą przypadkową?

Według mnie nie tak do końca. a dlaczego, bo musi być osobą przeszkoloną (poinstruowaną) choćby w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale nie musi być elektrykiem to też pewne. Tu wielu się zapewne uśmiechnie, bo jak to wygląda w wielu firmach to wiemy , ale to nie może być wyróżnikiem.

Pork32 
Uczestnik forum
Piotr

Wysłany: 12-09-15, 22:24   

Cytat:
Według mnie nie tak do końca. a dlaczego, bo musi być osobą przeszkoloną (poinstruowaną) choćby w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale nie musi być elektrykiem to też pewne.

Jestem dokładnie tego samego zdania, ale czy nasze przekonanie jest poparte jakąś ustawą?
Chodzi mi konkretnie o wykonywanie pomiarów na NN. Bo np. do przełączeń na stacji 15kV nie wezmę pani Zosi z mopem nawet gdyby miała doktorat z pierwszej pomocy, i gdyby pracodawca uznał, że to dozwolone. :mrgreen:

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-09-15, 23:05   

Ja pisaliśmy wcześniej to obowiązek pracodawcy by wiedzieć kiedy ma być druga osoba . Ty masz prawo odmówić takiej pracy jeśli stwierdzisz że jest niebezpieczna np w pobliżu napięcia .

Odpowiedz do tematu