Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biznes - instalacje elektryczne, automatyka, videofony, rtv
Autor Wiadomość
4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 25-03-12, 18:06   Biznes - instalacje elektryczne, automatyka, videofony, rtv

Dzień dobry

Na wstępie parę słów. Jak widać nie posiadam za wiele postów w swojej historii użytkownika. Jeżeli temat zakładam w złym miejscu proszę o przeniesienie jego w odpowiednie miejsce i/lub o informację dla mnie. Możliwe, że istnieją tutaj podobne tematy ale chce wiedzieć wypowiedzi na mój konkretny temat.

Zamierzam otworzyć własny biznes tak jak w temacie. Posiadam następujące uprawniania:

1. Eksploatacja - Grupa 1 do 1kV (oczywiście obsługa, konserwacja, remonty, motaż, kontrolno-pomiarowe).
2. Eksploatacja - Grupa 3 - obsługa (czyli urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe).
3. Operator koparko-ładowarki
4. Mgr z zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Doświadczenie:

Oczywiście w każdym powyższym zawodzie. Dodatkowo pracowałem jako serwisant sieci komputerowych - tworzenie od podstaw sieci LAN (domki, bloki, mieszkania), radiówka, tv, tel stacjonarne drogą radiową i kablem).

Ciągle obracam się w branży budowlanej, montowałem sprzedawałem (jako przedstawiciel handlowy), serwisowałem - okna, drzwi, bramy garażowe, automatyka, domofony, wideofony (akurat wideofony bardzo rzadko).

Ponad to mam doświadczenie we współpracy z ludźmi z TP i serwisowaniu sieci telekomunikacyjnej, byłem kierownikiem w firmie gdzie na wsiach wymienialiśmy wszystkie kable tel oraz byłem odpowiedzialny za kładzenie światłowodów oraz doprowadzenie do skrzynki).

Wykończeniówka - 7 lat.

Posiadam kontakt z elektrykami w moim regionie oraz ich ewentualne wsparcie.

Posiadam 90% potrzebnych narzędzi jeżeli chodzi o wykończeniówkę, wkrętarki, młoty, wiertarki, i inne rzeczy które są potrzebne. Oczywiście auto którym się poruszam mowa tutaj o minivanie - vw sharan (powinien wystarczyć na początek).

Pomijam fakt pieniędzy - oczywiście trzeba mieć.

Miejsca pracy: Krótki opis mojego miejsca działania. Mieszkam w około 25 tyś miasteczku, najbliższe około 80 tyś duże ponad 300 tyś ludności - konkretnie te miasta mnie interesują. (dodam, że jako przedstawiciel handlowy osobiście objechałem 300 tyś miasto z ofertami gdy pracowałem w poprzedniej firmie - okna, drzwi, automatyka itd).

Konkurencja:
W moim mieście jest może ze 3 liczące sie firmy: 1 - działa na duża skale jej priorytetem są linie np 110 albo oświetlenia uliczne. 2-ga - elektryk działający na własną rękę mający ugruntowaną pozycję na rynku oraz 3ci znany elektryk. (dwóch pozostałych oczywiście zajmują się instalacjami w domkach jednorodzinnych). Pomijam setkę czy ile tam ludzi którzy maja uprawniania ale działają w zakresie własnych budów domków jednorodzinnych).

Nie boję się biurokracji i papierkowej roboty ale z racji ze mam małe doświadczenie w tworzeniu instalacji elektrycznych od A do Z mam do was pare pytań.

Konkretnie moje pytania:

1. Czy ktoś w niedawnym okresie startował z takim biznesem (jakie formy dofinansowania wybraliście).
2. Dla pewności czy mogę z moim uprawnieniami wykonać taką instalację oraz zdać ją. ( czy potrzebuje dodatkowej osoby np z Dozorem).
3. Jak bardzo opłacalny jest ten biznes? (np w skali od 1 do 10 - gdzie jeden to znikamy).
4. Jak widzicie szanse mojego powodzenia? (np w skali od 1 do 10 - gdzie jeden to znikamy).

5. W jakim czasie jedna osoba może zrobić jeden domek np 120m2 powiedzmy 250 pkt. jedna skrzynka?
6. Czy już na starcie potrzebuje osoby - pomocnika, czy jest możliwa praca na początku w pojedynkę?
7. Na co musze uważać na początku? (wiem ogólne pytanie ale może ktoś podpowie).
8. Jakie narzędzia będą mi niezbędne do wykonania całej instalacji od A do Z (również pomiary co polecacie) - jakich najbardziej używacie na co dzień?
9. Z racji, że nie miałem styczności w praktyce jak wyglądają dokumenty zdania instalacji - co jest mi potrzebne).
10. Jaki okres w roku jest najbardziej pracowity - jaki martwy?
11. jak wygląda ogólny schemat robót ? (tzn złapanie klienta, sprawdzenie planu instalacji, wycena, negocjacje, wykonanie, papierologia, elektrownia)
12. Jaka jest udzielana zazwyczaj gwarancja na usługi zbudowania instalacji elektrycznej od podstaw?
13. Jaka jest cena w innych miastach za wykonywanie usługi robocizna - pkt?
14. Kto może i kto podłańcza licznik?

W miarę możliwości będę dopytywał się o inne rzeczy. Dziękuje za wszelkie wypowiedzi, jeżeli ktoś ma jakieś uwagi proszę napisać, każda nawet krytykująca wypowiedz jest jakimś pomysłem i może pomóc.

Dziękuje za wszelkie wypowiedzi.

Pozdrawiam Adam

sepam 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-03-12, 13:42   

Najlepiej zatrudnij na stałe kierownika budowy, lub robót z uprawnieniami budowlanymi do kierowania pracami budowlanymi. On ci wszystko wytłumaczy po kolei co i jak.
Między nim a tobą będzie dochodziło pewnie do poważnych spięć z powodów finansowych odnośnie wykonania instalacji. W kwestii wykonania instalacji możesz nie mieć racji.
Jeżeli na serio zabierasz się za biznes to zapoznaj się ze skrótem KNR, a o punkcie elektrycznym zapomnij.

4qulorer napisał/a:
14. Kto może i kto podłańcza licznik?

Liczników się nie podłańcza.

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 27-03-12, 20:57   

Dziękuję za wypowiedz, ciekawa propozyjca nie myślalem w ten sposób. Na początku jak to wiadomo liczy się każdy "grosz" dlatego myślałem o firmie jednosobowej a z czasem zatrudnić ludzi z uprawnieniami i adekwatnym doświadczeniem.

Nigdy nie korzystałem z takich programów jak np.: EDBUD Kosztorys, zazwyczaj polegało to na informacji jaką stawkę jaką biora miejscowi oraz +/- koszta, upusty itd.

Ok zapamiętam - dzięki

Ps dziś dzowniłem do wojewódzkiego urzędu, dofinansowań z UE już nie ma, oprócz mikro-pożyczek, więc chyba zostaje dofinasowanie z UP w moim miejscu zameldowania, już tam dzowniłem i się dowiadywałem.

sepam 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-03-12, 20:33   

Uważaj, żeby czasem na założeniu firmy sie nie skończyło jak w poniższym przypadku.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2163538.html
Warto przeczytać całość.

Klientów musisz mieć co najmniej na rok do przodu, a potencjalnych klientów jeszcze przed założeniem firmy. Z pracą na początku nie wybrzydzaj, a jednoosobową możesz prowadzić na krótką metę. Tak na prawdę to będziesz musiał mieć pod sobą kilku lub kilkudziesięciu kompetentnych pracowników , którzy nie będą się bali tobie powiedzieć wprost że nie masz racji w kwestiach technicznych. Na marketingu i zarządzaniu to się pewnie znasz lepiej więc ich rad nie słuchaj.
Zawsze pisz umowę klientem, tak żeby cię nie naciągną na dodatkowe koszty wykonania instalacji. Ale co tam ciebie uczyć, na marketingu się znasz.

Narzędzia to oprócz śrubokrętów kombinerek i podstawowych narzędzi doradzam przeglądnąć asortyment dwóch firm.
http://www.haupa.pl/pl/index_pl.htm
http://www.hilti.pl/holpl/
Od razu mówię, że nie musisz mieć wszystkiego, tylko niezbędne narzędzia.
Narzędzi chińskich producentów nie kupuj. Pożyją góra 2 miesiące podczas intensywnej pracy.

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 28-03-12, 23:42   

Faktycznie ciekawy wątek, właśnie przeczytałem. Ja zdaje sobie sprawę, że upór może prowadzić do sukcesu ale czasem tez do tragedii. Nie będe wypowiadać się na temat tego młodego chłopaka bo brak mi słów.

Czyli ta sama zasada jak przy budowie domów klient na rok do przodu (sezon) albo i dalej umowa przedwstępna z zaliczką najlepiej.

Faktycznie w moim przypadku będzie idalne zatrudnienie ludzi którzy naprawdę mogę wykonywać robotę z "zamkniętymi oczami", bo o marketing się nie martwie.

Jeżeli chodzi o narzędzia dziękuje większość sprzętów jak napisałem powyżej posiadam (chodzi mi o wiertarki, młoty - mi akurat dobrze się pracuje z makitą ale to kwestia przyzwyczajenia - nie mówie ze hilta jest zła).

Dziękuje i pozdrawiam

elplum 
Uczestnik forum
elplum

Wysłany: 29-03-12, 15:32   

mj z łezka w oku kręci sie jak wspominam czasy, kiedy pracowałem sam, teraz mam ludzi, począwszy od ludzi od łopaty na kierowniku kończąć.
Ale wcale nie jest łatwiej, jest to zamkniete koło - masz ludzi, musisz ich utrzymać, mieć zlecenia, żeby starczyło ci na wypłaty, zusy, podatki Jest tylko 1 plus - masz zgraną ekipę, to możesz wziąść do do roboty większą inwestycję.
Co do Hilti, moje odczucia sa mieszane. Dobry sprzęt ale cena wyjsciowa i serwis sa dużo droższe od innych firm.
Mam młota Hilti, ale bez wystrzałów, jesli chodzi o wiertarki, młoty to polecam De Walta, jesli wkrętarki to Makita.

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-12, 21:34   

elplum napisał/a:
mj z łezka w oku kręci sie jak wspominam czasy, kiedy pracowałem sam, teraz mam ludzi, począwszy od ludzi od łopaty na kierowniku kończąć.
Ale wcale nie jest łatwiej, jest to zamkniete koło - masz ludzi, musisz ich utrzymać, mieć zlecenia, żeby starczyło ci na wypłaty, zusy, podatki Jest tylko 1 plus - masz zgraną ekipę, to możesz wziąść do do roboty większą inwestycję.
Co do Hilti, moje odczucia sa mieszane. Dobry sprzęt ale cena wyjsciowa i serwis sa dużo droższe od innych firm.
Mam młota Hilti, ale bez wystrzałów, jesli chodzi o wiertarki, młoty to polecam De Walta, jesli wkrętarki to Makita.

Więc mówisz, że z perspektywy czasu firma jednosobowa przynosiła więcej satysfakcji i radości ale nie przekładało się to na konretne dochody? Zgodzę się z Tobą jeżeli masz ludzi, odpowiadasz za Nich bo wiesz, że Oni mają rodziny, swoje potrzeby (finansowe) to działasz a tak naprawdę firma sama się napędza.

Mam pytanie czy tylko mi się tak źle pracuje z wkrętarkami bosha, źle się trzyma w ręku i są cięźkie czy to tylko jest moja subiektywna ocena?

elplum 
Uczestnik forum
elplum

Wysłany: 03-04-12, 18:02   

W zasadzie nie pracuje boschem, jakos przyzwyczaiłem sie do makity, miałem kiedyś hitachi ale lipa według mnie.

Co do przełożenia finansowego, teoretycznie miałem wiecej pieniedzy jak pracowałem sam jak teraz :mrgreen:

Mimo, że masz dużo gratów ciągle coś ci brakuje, musisz coś kupić dla następnej ekipy, kolejny samochód itp.
Ludziom musisz zapłacic na bierząco, a ty pieniadze za robotę wezmiesz za 3 miesiące ( nie jest to reguła, ale przy dużych inwestycjach często są poslizgi z płatnościami.)

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 03-04-12, 19:55   

heheh co do hitachi to podobne mam doświadczenia rozsypała mi się w rękach (bez podtekstów dbaliśmy o nią jak już trafiła w moję ręce).

Pracując na własną rękę (w pojedynkę) ile można zrobić domków w ciągu roku, zdaję sobie sprawę, że to zależy od szczęcia, układów, znajomych, popytu i podaży itd itp ale taka średnia liczba 10? 20?

Jaka jest różnica przy pracy gdy ma się zgraną ekipe? (w sensie ilości wykonanych robót w ciągu roku)

elplum 
Uczestnik forum
elplum

Wysłany: 03-04-12, 20:37   

Jesli będziesz naprawdę solidnie pracował, to myślę, że w pojedynke 1 domek standardowy (około 140 mkw) jakieś 3 tygodnie.

Zgrana ekipa i dobre narzędzia to podstawa, myślę że w naszej branży są to 3 ekipy 2 osobowe, jak jest wiecej osób to po pierwsze musisz mieć dobre zlecenia, po drugie zaufanych ludzi i na każdą ekipę samochód i komplet narzędzi.
Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, ja do tej pory zainwestowałem jakieś 200 tys, ale to jest kropla w morzu potrzeb :mrgreen:

Kiedys jak studiowałem hotelarstwo, jedna rzecz utkwiła mi w pamięci z wykładów - nie ważne jest ile zarobisz na "kliencie" - ważne jest aby inwestor był zadowolony z Twojej usługi, bo jeśli będzie zadowolony to poleci Cię dalej i będziesz mógł odrobić to na następnych inwestorach.
Jeden zadowolony inwestor - to do max 5 poleconych zleceń,
Jeden oszukany inwestor to min. do 10 zleceń mniej.

Natomiast po 8 latach działalności coraz bardziej skłaniam się do motta mojego kolegi : "ja nie zazdroszczę ludziom pieniędzy, zazdroszczę zdrowia i wolnego czasu".
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 04-04-12, 06:13, w całości zmieniany 1 raz  

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 03-04-12, 22:12   

Widzę, że mamy pokrewne wykształcenie bo studiowałem turystykę i rekreację. Nie liczę na 5 liczę na 1-2 ale trzeba mierzyć wysoko żeby daleko zajść więc miło by było.

Dzwoniłem do Urzędu Pracy w miejscu mojego zameldowania przyznają 6x m-c zarobków (czyli 15 tys brutto), dofinansowania z UE są w formie mikropożyczek przez Woj. UP ale więcej dowiem się jak przyjadę ponieważ teraz mam trochę ograniczony dostęp aby osobiście pofatygować się tam.

Myślę że najlepiej po moim powrocie do Polski spróbuje zebrać parę zleceń, z fakturami nie widzę problemu i zobaczę jak to będzie wychodziło jak będzie ten biznes opłacalny. Jeżeli będzie wszystko ok wtedy przedłożę swój biznes plan do stosownego urzędu.

PS zawsze tak było i będzie jeżeli prowadzisz swój biznes to pracujesz 24h 7 dni w tyg.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 04-04-12, 06:10, w całości zmieniany 1 raz  

4qulorer
[Usunięty]

Wysłany: 30-09-12, 12:46   

Witam

Temat ustał ale nie dlatego, że zapomniałem ale dlatego, że podjąłem odpowiednie kroki. Dla zainsteresowanych, orientowałem się osobiście w UP w miejscu mojego zameldowania o dofinansowanie na rowzój działalności - w tym roku otrzymują tylko 35 osób - powód oczywisty brak funduszy - najważniejsze aby to nie była firma handlowa lub handlowo-usługowa.

Jeżeli chodzi o moje dedycję, na chwilą obecną zrezygnowałem z otwierania własnej dzialności w tej branży - nie wykluczam tego w przyszłości.

Podjąłem prace w firmię budującej i modernizującej linie nn, nN, SN, WN + ST TRAFO. + ZK (itp), dostałem się na studia inżynierskie na Politechnikę na wydzdiał elektryczny kierunek elektrotechnika, specjalności inżynieria elektryczna, oczywiście w systemie zaocznym z racji pracy na co dzień, pracuje już tam około 3 m-c.

Dziękuje za powyższe wypowiedzi jeszcze raz i w razie jakich kolwiek pytań piszcze na prv lub w tym temacie jeżeli będe umiał jakoś podpowiedzieć z zakresu marketingu czy analizy rynku to pomogę.

Ps jeżeli się uda i wszystko się ułoży to jeszcze w tym roku będe chciał zrobić kurs w technologii PPN w Bielsko Białej.

Pozdrawiam

kaprks 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-10-17, 16:37   

Witam! Jeśli ktoś z Was zdecydowałby się w przyszłości na prowadzenie sklepu internetowego to mogę powiedzieć wam, że kluczową rzeczą w tej dziedzinie jest dobre oprogramowanie. Dlatego też polecam wam zajrzeć tutaj: https://x13.pl/moduly-prestashop/faktura-lub-paragon-z-informacja-w-mailu.html :)

Odpowiedz do tematu