Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to jest poprawnie wykonana instalacja ?
Autor Wiadomość
piotrbart 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-10-17, 19:27   Czy to jest poprawnie wykonana instalacja ?

Witam

Czy, tak powinna być wykonana instalacja elektryczna

(domki bliźniaki, buduje deweloper - u mnie elektrykę kładzie akurat ktoś inny niż na reszcie)

Izolacja na żyłach poprzecinana
Puszki pełne kabli tak, że nic się tam nie wciśnie (gniazdka włączniki)
druty wystające z wago na jakiś 1cm i wago pomieszane z kostkami ( w projekcie jest wszystko na wago)
od groma poszli ( u sąsiada widziałem może ze 2-3 w miejscach gdzie u mnie jest po 7 )
do jednego kabla 3 żyłowego duża niebieska peszla i do tego peszle nie są posklejane na izolacje na łączeniach.

Pytanie do osób obeznanych, czy to tak powinno wyglądać... ??? wykonawca twierdzi, że swoje zrobił i chcę zapłaty, powiedziałem mu, że nie zapłacę do póki nie będzie to porządnie zrobione. Powiedział, że porobił mi zwarcia na instalacji i mam mu zapłacić bo tego nie naprawi... ( deweloper płaci za 50 punktów standardowych ja dopłacam za dodatkowe u mnie wyszło 97 pkt. do dopłaty 47 x50zł)

Proszę o opinię

zdjęcia w albumie w linku poniżej:
album zdjęć instalcji

muti 
Uczestnik forum
Komputerek

Wysłany: 26-10-17, 19:45   

Jeśli ten człowiek śmie się nazywać elektrykiem, to ja równie dobrze mogę mianować się np. astronautą...
Za to powinien dostać medal:

Heh, i jeszcze ten tekst:
Cytat:
Powiedział, że porobił mi zwarcia na instalacji i mam mu zapłacić bo tego nie naprawi...
rozbawił mnie bardzo mocno. Patrząc na jakość wykonania, to dziwne byłoby, gdyby tych zwarć tam nie było. Mega partacz a galeria może być wzorcem tego, jak nie powinno się wykonywać instalacji elektrycznych.

piotrbart 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-10-17, 20:02   

Dodam, że wszystkie puszki były ładnie pozamykane wieczkami do tynkowania, otworzyłem tylko kilka z nich i to są zdjęcia jakiś 6-7 miejsc, na otwieranie reszty zabrakło mi nerwów.

Czy przewody w tablicy powinny być podpisane ?
Czy osoba łącząca przewody w puszkach powinna mieć jakieś uprawnienia czy prawo tego nie wymaga ?
Czy biała izolacja przewodów powinna być ściągnięta do samego końca puszki ?

ilość peszli na podłogach, czy to wykonanie jest akceptowalne ??

Odbiór instalacji elektrycznej wykonuje kierownik budowy ? czy inna osoba się pod tym podpisuje ? i druga strona Czy ktoś z forum odbiera takie instalacje i czy by to odebrał ?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 27-10-17, 11:49   

piotrbart napisał/a:
Czy przewody w tablicy powinny być podpisane ?

Same przewody może i nie, ale zabezpieczenia powinny być opisane. Co do oprzewodowania, to się je opisuje, aby potem nie szukać gdzie, i co idzie.

piotrbart napisał/a:
Czy osoba łącząca przewody w puszkach powinna mieć jakieś uprawnienia czy prawo tego nie wymaga ?

Nie, samo połączenie / ułożenie przewodów może zrobić ktoś "dowolny", zalecałbym jednak elektryka. Natomiast do odebrania instalacji / dopuszczenia ją do eksploatacji już tak.
Cytat:
Czy biała izolacja przewodów powinna być ściągnięta do samego końca puszki ?

Niekoniecznie, ale nie może być tak, jak to wygląda teraz.
piotrbart napisał/a:
ilość peszli na podłogach, czy to wykonanie jest akceptowalne ??

Ja bym tego, prywatnie, nie odebrał.
Tutaj przykład wykonania:
https://obrazki.elektroda.pl/8099400600_1477344095.jpg
piotrbart napisał/a:
Odbiór instalacji elektrycznej wykonuje kierownik budowy ? czy inna osoba się pod tym podpisuje ? i druga strona Czy ktoś z forum odbiera takie instalacje i czy by to odebrał ?

Dopuszczenie do eksploatacji wykonuje osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji w zakresie Dozoru nad eksploatacją, zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 27-10-17, 16:19   

piotrbart napisał/a:
Powiedział, że porobił mi zwarcia na instalacji i mam mu zapłacić bo tego nie naprawi

Zgłosić do prokuratury. To podlega Art. 286. kk - Rozdział XXXV

Paniki 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-10-17, 17:48   

Ja bym mu nic nie płacił w ogóle za instalację i kazał to zdejmować wszystko i sobie zabrać.
Peszli może być dużo na podłodze, ale jednak brakuje estetyczności, można posklejać, a najbardziej to powinny być jakoś zamocowane by nie latały sobie luźno. Rozumiem, że instalacja jest skończona?

Odpowiedz do tematu