Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont dachu starego budynku usytuowanego zbyt blisko linii
Autor Wiadomość
KSZC 
Uczestnik forum


Dołączyła: 30 Sty 2018
Posty: 1
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 30-01-18, 17:46   Remont dachu starego budynku usytuowanego zbyt blisko linii

Dzień dobry,

Na działce znajduje się stary budynek, który lata temu należał do zakładu energetycznego. Wzdłuż budynku w odległości 3 m w poziomie od dachu biegnie linia napowietrzna 30 kV nieizolowana (zdjęcia linii i budynku poniżej). Podejrzewam, że w czasie kiedy linia była budowana nikt się normami odległości nie przejmował bo i linia i budynek były własnością energetyki. Kilkanaście lat temu energetyka budynek sprzedała osobom prywatnym.

W budynku trzeba wymienić dach razem z konstrukcją (przez co dach ulegnie niewielkiemu podwyższeniu, ale odległość w poziomie pozostanie taka sama) co wymaga pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę wymaga uzgodnień z zakładem energetyczny - w tym wypadku Tauron. Tauron (oddział w Będzinie) odpisał, że nie wyda uzgodnień, bo dla takiej linii strefa bezpieczeństwa to 6 m, a faktycznie jest tylko 3 m, chyba że przedstawimy "analizę dopuszczalnej odległości od sieci" albo zachowany 6 m odstępu (który już teraz nie jest zachowany).

Wedle człowieka siedzącego w temacie analiza, której chce Tauron nic nie da, bo z analizy wyjdzie, ze budynek jest za blisko i norm nie spełnia. I tak zamyka się błędne koło, a jeszcze trochę i dach będzie w stanie katastrofy budowlanej.

Czy istnieje jakiś przepis, który mówi, że nowych norm nie stosuje się do starych budynków, albo stosuje się o ile stan faktyczny na to pozwala? Na jakie przepisy można by powołać się wobec Tauronu? Czy przygotowanie jakiś dodatkowych dokumentów coś da np. plany prac budowalnych, z którego będzie wynikać, że wszelkie prace budowlane nie będą prowadzone od strony linii?

Czy normy, na które powołują się forumowicze w wątkach o budowie nowych budynków w pobliżu linii obowiązują również przy przebudowie budynku? Z tego co doczytała to są to tak naprawę normy dla budowy linii, gdy budynki już istnieją, a nie dla budowy budynków.

Czy wedle wiedzy użytkowników forum może jednak da się zrobić taką analizę, aby wynikało z niej, że 3 m zgodnie z zasadami wiedzy wystarczą? Jeśli tak czy ktoś może mi polecić osobę, która będzie w stanie taką analizę sporządzić i ma uprawnienia.

Czy jedynym rozwiązaniem jest przebudowa linii (zmiana położenia przewodów/ skablowanie) albo wymiana przewodów na izolowane, tak aby uzyskać odpowiednią odległość? Nawet jeśli przewody zostaną przesunięte na sam brzeg słupa to nie wyjdzie równe 6 m odległości...

Remont dachu takiego budynku dodatkowo będzie naruszał odległości zawarte w:

§ 77 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pacy (tj.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650)

§ 77. [Składowanie materiałów a linie elektroenergetyczne]
Niedopuszczalne jest składowanie materiałów bezpośrednio pod elektroenergetycznymi liniami napowietrznymi lub w odległości mniejszej (licząc w poziomie od skrajnych przewodów) niż:
1) 2 m - od linii niskiego napięcia;
2) 5 m - od linii wysokiego napięcia do 15 kV;
3) 10 m - od linii wysokiego napięcia do 30 kV;
4) 15 m - od linii wysokiego napięcia powyżej 30 kV.

O ile sam skład da się zrobić dalej to już składowanie na potrzeby wykonania samego dachu musi się odbywać na ostatnim piętrze a 10m od linii to już połowa budynku)

§ 55 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003 r., nr 47, poz. 401).

§ 55.
1. Nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż:
1) 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;
2) 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV;
3) 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym 30 kV;
4) 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym 110 kV;
5) 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.


Czy w takiej sytuacji możliwe będzie uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych w trybie art. 9 prawa budowalnego?

Pismo z Tauronu jest napisane trochę jak od jednego wzoru i w ogóle nie uwzględnia charakterystyki sytuacji (proponują np. odsunięcie planowanego obiektu - nawet gdybyśmy chcieli część budynku wyburzyć, że było 6 m w poziomie to i tak na coś takiego trzeba by pozwolenia na budowę). Może jeszcze należy pomęczyć Tauron żeby przeanalizowali sytuację i wydali jakieś logiczne wytyczne?


Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi w temacie.
 
     
kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk


Pomógł: 102 razy
Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 1153
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-01-18, 18:41   

KSZC napisał/a:
Czy istnieje jakiś przepis, który mówi, że nowych norm nie stosuje się do starych budynków, albo stosuje się o ile stan faktyczny na to pozwala?

Normy są do dobrowolnego stosowania.
KSZC napisał/a:
Na jakie przepisy można by powołać się wobec Tauronu?

Żadne, pozwolenie na budowę tego wymaga aby uzgodnił to Tauron.
KSZC napisał/a:
Czy przygotowanie jakiś dodatkowych dokumentów coś da np. plany prac budowalnych, z którego będzie wynikać, że wszelkie prace budowlane nie będą prowadzone od strony linii?

Ewentualnie przy uzgadnianiu z Tauronem.
KSZC napisał/a:
Czy normy, na które powołują się forumowicze w wątkach o budowie nowych budynków w pobliżu linii obowiązują również przy przebudowie budynku?

Nie wiem o jakich wątkach szanowna napisała, jest ich bardzo dużo.
KSZC napisał/a:
Czy wedle wiedzy użytkowników forum może jednak da się zrobić taką analizę, aby wynikało z niej, że 3 m zgodnie z zasadami wiedzy wystarczą?

Jeżeli FIZYCZNIE wychodzi mniej niż dopuszczają normy, to bez zgody Tauronu na odstępstwo nic się nie da zrobić.
KSZC napisał/a:
Czy jedynym rozwiązaniem jest przebudowa linii (zmiana położenia przewodów/ skablowanie) albo wymiana przewodów na izolowane, tak aby uzyskać odpowiednią odległość?

Na Twój koszt, ale jest to jedna z opcji.
KSZC napisał/a:
Czy w takiej sytuacji możliwe będzie uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych w trybie art. 9 prawa budowalnego?

Odstępstwo jest zawsze możliwe, ale czy wyda je urząd?

Wpierw proponuję udać się do Tauronu i porozmawiać z osobą wydającą warunki. Bo pismami to .... nic a nic nie załatwisz. Trzeba grzeczni i z pomysłem, sugeruję wysłać projektanta elektryka, który ma tam jakieś doświadczenie.
P.S.
Brakuje zdjęć
P.S.2.
Jaka linia 30kV? gdzie taka linia występuje?
_________________
Jeżeli się z czymś nie zgadzasz, przedstaw konkretne argumenty w stosunku do aktualnego tematu.
 
     
igor002 
Uczestnik forum


Dołączył: 24 Maj 2018
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 25-05-18, 13:16   

Kto jest właścicielem lini? Tauron? Nie PSE?

Mam podobną sytuację, ale większe odległosci.
Do wydziału zrobiłem zgłoszenie o tym że remontuję poszycie dachu (pare belek konstrukcyjnych 9krokwie) tez wymieniłem, ale to w ramach zgłoszenia, bo nie zmieniałem kubatury ani oddziaływania na sąsiada.

Od PSE miałem pismo że nie widzą przeszkód i zezwalają pod warunkiem zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa przy remoncie, i tyle.
Oczywiście wcześniej do PSE wysłałem pismo z tym co bedzie robione, z rysunkiem sytuacyjnym i z planami domu.

Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group