Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadka w mieszkaniu
Autor Wiadomość
RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-08-18, 10:57   Zagadka w mieszkaniu

Witam.
Spotkałem się z taką ciekawą sytuacją: mieszkanie "poniemieckie" w budynku wielorodzinnym. Podłogi drewniane malowane ostatni raz chyba przed 1939 r . W mieszkaniu została wymieniona instalacja elektryczna i zainstalowany wyłącznik RCD. I wtedy pojawił się problem. Po włączeniu oświetlenia kuchni na kołkach gniazd 230V i szynach N i PE rozdzielnicy fazer pokazywał obecność fazy (żeby było precyzyjniej: świeciła się dioda sygnalizująca obecność napięcia). Co ciekawe zjawisko to występowało tylko w odległości ok. 2m od rozdzielnicy. Na kołkach dalszych gniazd 230V fazer nie sygnalizował obecności napięcia. Dlaczego działo się to po włączeniu oświetlenia ustaliłem w miarę szybko, po prostu przy montażu ścianek g/k łazienki został trafiony wkrętem przewód zasilający oprawę oświetleniową w kuchni i po włączeniu oświetlenia faza pojawiała się na stelażu ścianki, ale dlaczego zaczynały wtedy "świecić" kołki gniazd 230V i szyny N i PE tylko w pewnej odległości od rozdzielnicy?
Czekam na propozycje Kolegów. W miarę potrzeby udzielę dodatkowych wyjaśnień.
Pozdrawiam.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 27-08-18, 20:29   

Po tym opisie ciężko jest wysnuć nawet jakąś teorię.
Brakuje nam głębszej analizy instalacji.
W tego jak zostały rozdzielone obwody, jak wykonana instalacja, w jakim układzie i z jakimi parametrami technicznymi (pętle zwarcia, ciągłość przewodów ochronnych i inne).
Nie wiemy nawet tego, czy została wykonana poprawnie.

RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-08-18, 14:42   

Witam.
Instalacja została wykonana poprawnie, pomiar pętli zwarciowej prawidłowy. Do mieszkania wchodziła tylko instalacja wodna, ale wykonana z tworzywa sztucznego Dodam jeszcze, że przy wyłączonym oświetleniu w kuchni wskaźnik pokazywał obecność napięcia na lewym styku gniazda 230V oraz po obu stronach wyłączników instalacyjnych w rozdzielnicy. Po włączeniu oświetlenia w kuchni sytuacja się odwracała: wskaźnik pokazywał obecność fazy na prawym styku i kołku ochronnym gniazda 230V oraz na szynach N i PE w rozdzielnicy, jednak tylko w promieniu ok. 2m od rozdzielnicy. Dalej wskazania były cały czas prawidłowe.
Początkowo sam nie wierzyłem w to co zobaczyłem, ale po kilkugodzinnym zastanawianiu się wydaje mi się, że znalazłem odpowiedź na pytanie "dlaczego tak się dzieje?". Taką sytuację spotkałem jeszcze tylko raz około pół roku później, ale wtedy już, bogatszy w doświadczenie, znalazłem przyczynę w ciągu 15 minut.
Nie jest to sytuacja wyssana z palca, tylko z życia wzięta. Umieściłem ją w dziale " zagadek" dlatego nie podaję na razie odpowiedzi. Ale może któryś z Kolegów spotkał się z taką sytuacją?

Odpowiedz do tematu