Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary w starej szkole
Autor Wiadomość
manamanam 
Uczestnik forum

Wysłany: 31-03-19, 13:42   Pomiary w starej szkole

Jak w temacie mam za zadanie wykonać pomiary ochrony przeciwporażeniowej przez SWZ w starej szkole. szkoła była budowana w latach 70. Instalacja dwużyłowa w większości aluminiowa. Mam wgląd w poprzednie pomiary z 2000r w których nie uwzględniono w żadnym punkcie oświetlenia. Podczas oględzin mogę z całą pewnością stwierdzić ze żadna lampa mimo I klasy ochronności nie jest "zerowana".
Zdaję sobie sprawę z tego że stosuje sie tzw zasadę ochrony zastanej polegającej na uwzględnieniu stanu technicznego sprawdzanej instalacji elektrycznej, spełniającej wymagania przepisów i norm z okresu ich projektowania i budowy.
Pytanie do Pomiarowców z większym doświadczeniem na takich obiektach czy tak jak poprzednik pominąć pomiary oświetlenia czy zerować i mierzyć każdą lampę.
Lampy sa na wysokosci około 3 m.
Temat już przybliżam od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Mało tego ostatnimi czasy wgląd w inny protokół.... instalacja TN-S w innym obiekcie także nie objęła oświetlenia SWZ.

scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-04-19, 20:39   

Witam!

Powiem/napiszę od siebie: ja wykonując pomiary, ZAWSZE sprawdzam wszystkie części przewodzące - oprawy również (na wysokości 3m także). To, że dla leniwego "elektryka" w latach 70 czy 80 nie chciało się podpiąć zacisku ochronnego oprawy, ma się nijak do "zasady ochrony zastanej". Po coś oprawa w I kl. zacisk ochronny posiada, prawda? A pomijanie sprawdzenia skuteczności ochr pporażeniowej poprzez większość "pomiarowców" to chyba już standard nierzetelności w naszym kraju. To już nawet nie chodzi o odpowiedzialność prawną, ale o ludzkie życie! Ileż to razy spotkałem się z napięciem fazowym na obudowie oprawy (pomyliły się przewody) lub ciekawszy temat - przewód N w obwodzie łącznika. Reasumując, będąc na Twoim miejscu sprawdzałbym oprawy, a i jeżeli to jest instalacja AL to zwróć szczególną uwagę na połączenia, zaciski, styki, itp.

Pozdrawiam.

Negatyw 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-04-19, 09:16   

scss napisał/a:
Po coś oprawa w I kl. zacisk ochronny posiada, prawda? A pomijanie sprawdzenia skuteczności ochr pporażeniowej poprzez większość "pomiarowców" to chyba już standard nierzetelności w naszym kraju. To już nawet nie chodzi o odpowiedzialność prawną, ale o ludzkie życie! Ileż to razy spotkałem się z napięciem fazowym na obudowie oprawy (pomyliły się przewody)...

Raczej pojawi się faza na obudowie gdy pomylą się przewody i gdy podłączymy przewód do zacisku ochronnego a nie odwrotnie.
Nie jestem stricte pomiarowcem ale zdarzało mi się robić pomiary. W przypadku starych instalacji obowiązują przepisy z okresu ich budowy. Dawniej były takie przepisy, że w pomieszczeniach mieszkalnych z podłogą tzw. nieprzewodzącą (np. parkiet) zgodnie z przepisami i projektem były montowane gniazda bez styku ochronnego. To samo dotyczyło oświetlenia, czyli lampy nawet te wykonane w I kl. ochronności nie musiały być zerowane.

witek17 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-04-19, 13:49   

Na przepisach się nie znam, dlatego pytam. Taki przykład - na sali jest 8 sufitowych opraw ze świetlówkami. Właściciel restauracji chce zmienić oświetlenia na LED, ale to wymaga innego poprowadzenia przewodów zasilających. Czy ta nowa część podlega nowym przepisom? A stara nadal starym? Obiekt tzw. publiczny, nie prywatne mieszkania.

Negatyw 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-04-19, 09:02   

Nowa instalacja z całą pewnością musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Cała instalacja, czyli część stara i nowa musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, zwykle jest to problem projektanta, zwłaszcza gdy mówimy o obiekcie publicznym. To są przypadki indywidualne i muszą być tak rozpatrzone.

witek17 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-06-19, 15:04   

https://www.tvp.info/4316...cie-elektryczne

Odpowiedz do tematu