Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podpięcie się do sieci niskiego napięcia czy średniego
Autor Wiadomość
rodeco 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-11-19, 12:12   Podpięcie się do sieci niskiego napięcia czy średniego

Jest działka około 3h, ale użytkowane 2h gdzie są drzewa owocowe. Myślałem nad wykonaniem tam nawadniania i zasilanie tego z paneli fotowoltaicznych, ale pompa na siłę około 4kW, więc panele musiałyby być pewnie z minimum 6kW tylko szkopuł w tym, że kiedy będzie działać ta pompa a nadejdą chmurki to może być problem z działaniem takiej pompy, a nawet jej uszkodzeniem. Więc chyba koszty zbyt duże i jest to niepewna inwestycja w PV bez podpinania ich do sieci elektrycznej. Czy dobrze myślę?

Wiec mam takie pytanie na działce biegnie linia średniego napięcia, na działce jest słup, z którego należałoby odprowadzić linię z napięciem niskim doprowadzanym do odbiorcy końcowego to, jaki były to koszt? I Czy bezpośrednio na tym słupie da się to zrobić ewentualnie wymienić tylko słup, na którym będzie całe trafo, które pozwoli podpiąć się końcowemu użytkownikowi?

Zastanawia mnie, jaki byłby tego koszt, ale to chyba tanie i takie proste nie będzie. Jest też inna opcja. Wszystko obrazuje obrazek. Tak wygląda działka.

Przez działkę biegnie linia średniego napięcia, więc tam można zrobić odejście na linię niskiego napięcia jak wspominałem wyżej jednak to pewnie będzie trochę kosztować, więc zamiast tego tuż przy tym węższym kawałku jest droga a przy niej biegnie linia niskiego napięcia zasilająca domy na wsi. Może prościej postawić słup na działce i wpiąć się do tej sieci montując tylko licznik na działce?

Ktoś wie, jaki byłby koszt takiego podłączenia do słupa niskiego napięcia? Od Licznika można byłoby już puścić kabel do skrzynki z bezpiecznikami, a z niej zasilać pompę. Kiedyś też można byłoby się i wpiąć z panelami.

Jesteście zorientowani, jakie mogą być koszty wykonania jednego i drugiego rozwiązania oraz, które lepiej tutaj wybrać, aby podłączyć się do sieci elektroenergetycznej?

Odpowiedz do tematu