Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chcą mnie posądzić ,że kradłem prąd magnesem neodymowym.
Autor Wiadomość
jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-01-07, 16:03   Chcą mnie posądzić ,że kradłem prąd magnesem neodymowym.

Witam moja sprawa wygląda tak : licznik (starej klasy) ,który został zamontowany w 1994 roku. Pobierał z czasem coraz więcej prądu. Pod koniec 2006 roku dałem go do ekspertyzy i powiedzieli że pobiera 250% mocy. Po czym mi napisali ,że to przez to ,że magnes (ten hamujący w liczniku) został w pewnym stopniu rozmagnesowany. Teraz żądają abym zapłacił im około 3200zł za to ,że "kradnę" prąd. Ostatnio słyszałem że około 95 roku weszła ustawa żeby liczniki były poddane ekspertyzie co 5 lat. Do tego bym mógł się odwołać bo nie zrobili ekspertyzy przez 12 lat, ale nie jestem na 100% pewien ,że takie coś istnieje. Prosiłbym o pomoc osób ,które się na tym znają i wiedzą jak temu zaradzić. Proszę odpisywać tutaj a w razie czego na gg4640519.

Gościu 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-01-07, 22:48   

Witam

Poczytaj ten wątek http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=892

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-01-07, 15:02   

Witam Kolegę „jendrek89” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Kolega „jendrek89” przesłał mi na priva pismo z ZE.
Jak pisaliśmy w wątku podanym przez Kolegę „Gościu”, to gdyby licznik był na zewnątrz obiektu budowlanego ( w tym przypadku domu jednorodzinnego), to przypuszczam że dobry adwokat wygrałby sprawę w sądzie i ZE byłby stroną przegraną.
Jednak w tym przypadku licznik znajduje się wewnątrz domu i za jego stan techniczny oraz plomby odpowiada właściciel obiektu czyli Kolega.
Otrzymane pismo z ZE jest dość precyzyjnie napisane i zapewne nie jeden prawnik go napisał czy analizował. ZE takich, podobnych spraw pewnie ma nie mało.
Prawnikiem nie jestem ale dość czytam i słucham w mediach i wg mnie uważam, że pismo to jest pomówieniem i bezpodstawnym oskarżeniem Kolegi.
Czasami wystarczy jedno słowo aby zmienić całość zagadnienia. Cytat z pisma ZE:
Cytat:
W związku z powyższym należy stwierdzić, że uszkodzenie magnesu hamującego licznika energii elektrycznej typu C52 nr ........ zostało spowodowane wynikiem celowego działania na licznik dla zafałszowania wskazań tego licznika silnym polem magnetycznym, wytwarzanym przez magnes.
To jedno słowo „celowego” jest oskarżeniem Kolegi i nawet można by podać ZE do sądu o bezpodstawne oskarżenie.
Gdyby pisało „celowego lub przypadkowego”, to cała treść pisma miałaby inny konspekt.
I tutaj można przypisać analogię rozpatrywania wyroków sądowych np. „Umyślne uszkodzenie ciała” lub „Nie umyślne uszkodzenie ciała”. Gdy kierowca samochodu celowo zabije człowieka na ulicy, to dostanie 25 lat lub dożywocie, ale gdy zabije człowieka bo np. wpadł w poślizg lub pękły przewody hamulcowe, do dostanie 5-10 lat lub mniej.
ZE jest od wykonania ekspertyzy i stwierdzenia stanu technicznego. ZE nie ma prawa kogoś oskarżać, jak w tym przypadku, gdyż od tego są sądy.
Zawsze przyjmuje się zasadę dla ewentualnego powołanego jako oskarżonego „domniemania jego niewinności” i oskarżyciel musi udowodnić czy uszkodzenie licznika powstało na wskutek przypadku czy celowego działania.

Z pisma które Kolega otrzymał z ZE można wywnioskować, że ZE wymaga od odbiorcy energii znajomości Ustaw prawa budowlanego i prawa energetycznego. Czy przeciętny odbiorca również musi znać budowę i zasadę działania licznika?

Co prawda, jest taka zasada, że nie znajomością prawa nie można się tłumaczyć, ale należy rozważyć co przeciętny Polak, właściciel mieszkania czy domku jednorodzinnego musi wiedzieć.

W/w ustawy musi znać bardzo dobrze ZE i sporządzić dokładną umowę między ZE a odbiorcą, i to taką aby zawierała wszystkie wymagania.
W umowach, które znam piszę że odbiorca odpowiada za uszkodzenia mechaniczne lub zerwane plomby gdy licznik znajduje się w domu.

Wg mnie jeżeli w umowie nie jest jasno napisane, że w obszarze (promień pionowy i poziomy podany w cm) zainstalowanego licznika nie mogą znajdować się urządzenia z magnesami o podanej sile magnetycznej, to tematu nie ma, i niech ZE wytoczy sprawę sądową, a tego nie zrobi i odłączy zasilanie gdy Kolega nie zapłaci rachunku wraz z karą. Wówczas Kolega może ich podać do sądu i przypuszczam, że nawet prosty adwokat tą sprawę wygra, łącznie z odszkodowaniem za wyłączenie zasilania.

Magnesy neodymowe działają bardzo szybko, tak samo może zadziałać kolumna głośnikowa umieszczona na ścianie obok licznika i np. po roku czasu uszkodzi działanie licznika. A może ZE za niedługo napisze w umowach, że w promieniu 5 metrów od licznika nie wolno instalować telewizorów, komputerów i wszelkich odbiorników z magnesami.

A może ZE zacznie się martwić jakie stosuje liczniki, jak rozwija się technologia urządzeń z magnesami i niech nie bierze wszystkich na strachy.

Gdyby to na mnie trafiło, to zaraz podałbym sprawę do sądu i żądał odszkodowania za bezpodstawne oskarżenie i za próbowanie bezpodstawnego wyłudzenia pieniędzy.

Ps.
Przy moim podpisie pisze:
Cytat:
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone
W tym przypadku upoważniam Kolegę, jeżeli by chciał wykorzystać mój post do załączenia go pisma do ZE. Jednocześnie proponuję napisać do GURE i poprosić o odpowiedź w tym temacie.

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 00:03   

Jeszcze mam pytanie czy jest jakaś opcja uszkodzenia się licznika poprzez jakąś inną metodę niż przykładanie do niego magnesa neodymowego? Proszę o pomoc tych co się na tym znają.

Gienek_pa 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 00:22   Re: Chcą mnie posądzić ,że kradłem prąd magnesem neodymowym.

jendrek89 napisał/a:
Po czym mi napisali ,że to przez to ,że magnes (ten hamujący w liczniku) został w pewnym stopniu rozmagnesowany. Teraz żądają abym zapłacił im około 3200zł za to ,że "kradnę" prąd. .

Te 3200zł to kara czy opłata ryczałtowa za pobór energiii?

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 10:23   

Kara za ryczałtowy pobór energii :/ A Przysięgam ,że nie miał do czynienia z żadnym magnesem w obrębie 7 metrów !! Proszę tych co się zajmowali badaniem liczników o pomoc :(

Członek zwyczajny 
Moderator

Wysłany: 21-01-07, 11:47   

Witam

Kolego Jędrek

Jeżeli licznik byłby potraktowany magnesem, to z tego co mi wiadomo - licznik liczy mniej wtedy kiedy magnes jest przyłożony.

Po odjęciu magnesu licznik liczy więcej i to nawet kilkakrotnie.

Wydaje mi się iż trzeba przeanalizować zużycie energii przynajmniej w tym okresie za który jeszcze nie wyrzuciłeś rachunków.

Zrobić tabelkę zużycia energii w kWh w poszczególnych okresach między odczytami i przeanalizować od kiedy nastąpił wzrost zużycia i w jakim stopniu, a także czy był dawniej okres że zużycie to zmalało.

Ponadto nie piszesz gdzie ten licznik był zainstalowany i kto miał do niego dostęp. Być może ktoś ten magnes przykładał bez twojej wiedzy a po jakimś czasie zabrał i wtedy zauważyłeś wzrost rachunków.

Bez tych informacji trudno jest obiektywnie ocenić sytuację.

Pozdrawiam

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 12:13   

Dostęp do niego miałem ja , siostra , tata i mama. A znajduje się on w domu dokładniej w piwnicy. Zawsze płaciliśmy około 1300 zł za rok. A w 2005 roku płaciliśmy 3000 , a w 2006roku 5800 zł. Do tego jeszcze Chcą mi dać kare 3200 zł za używanie magnesu. A to jest logiczne ,że jak bym używał magnes to bym sobie tak trzymał na liczniku żeby co roku wskazywał 1000 zł :/ a nie 5800 <sciana>

Członek zwyczajny 
Moderator

Wysłany: 21-01-07, 12:36   

Witam

jendrek89 napisał/a:
Dostęp do niego miałem ja , siostra , tata i mama. A znajduje się on w domu dokładniej w piwnicy. Zawsze płaciliśmy około 1300 zł za rok. A w 2005 roku płaciliśmy 3000 , a w 2006roku 5800 zł. Do tego jeszcze Chcą mi dać kare 3200 zł za używanie magnesu. A to jest logiczne ,że jak bym używał magnes to bym sobie tak trzymał na liczniku żeby co roku wskazywał 1000 zł :/ a nie 5800 <sciana>

Moim zdaniem - jeżeli nie było okresu zmniejszonego zużycia wykazanego przez licznik a jedynie cały czas rosło - jest to argument do napisania odwołania z takim uzasadnieniem.

Jeżeli nie uwzględnią - to pewnie pozostanie rozstrzygnięcie przed sądem z udziałem jakiegoś adwokata co potrafi prowadzić takie sprawy.

Pozdrawiam

Gościu 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 14:25   

Witam
Cytat:
Jeszcze mam pytanie czy jest jakaś opcja uszkodzenia się licznika poprzez jakąś inną metodę niż przykładanie do niego magnesa neodymowego? Proszę o pomoc tych co się na tym znają.

Jeśli chodzi o uszkodzenia magnesu hamującego to :

- b. wysoka temp. chyba ok 650st C.
- silne uderzenie w licznik
wtedy magnes ten traci(może stracić ) swoje właściwosci hamujące.

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-01-07, 15:54   

Dziękuje za pomoc. Ale to nic nie sprawdza się w moim liczniku :/

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-01-07, 22:22   

A wie ktoś co ile się powinno licznik sprawdzać ?? Tzn. co ile powinien mieć kontrole. Bo mój jest z 92 roku więc powinien mieć chyba jakąś kontrole ?

mirom
Uczestnik forum

Wysłany: 23-01-07, 14:38   

Wymiana legalizacyjna licznika/bo tak to się zwie/ następuje co 15 lat.Czasem dostawca praktykuje wymianę w 14 roku aby mieć większą rezerwę czasową na obiektach o utrudnionym dostępie do układu pomiarowego-np.obiekt użytkowany sporadycznie,odb.mieszka pod innym adresem.Oczywiście dotyczy to tzn ten okres,układów pomiarowych bezpośrednich bo myślę,że taki ma Kolega w domu.Nie chcę krakać ale przy takim miejscu zainstalowania licznika i możliwości/a raczej ich braku/dostępu osób trzecich to czarno to widzę ale oczywiście mogę się mylić

jendrek89 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-01-07, 14:54   

Ja się w magnesy nie bawię bo mam dość pieniędzy i nie muszę kraść. Tylko żeby z 1300 zł przenieść się na 6000 zł plus kary 3200 zł. (to jest mała różnica ;/) Czyli od roku 92 była ustawa aby zmieniać liczniki co 15 lat do teraz ?

Gienek_pa 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-01-07, 17:16   

jendrek89 napisał/a:

Hmm. Zakład energetyczny nie może nikogo ukarać. Z tego co pamiętam to instytucja która wydaje wyrok nazywa się sąd.

Te 3200 zł to jest ryczałt za pobór energii. Jeśli licznik uszkodził się to jego wskazania są niewiarygodne i niestety musi Pan zapłacić za energię ryczałtem. Hmm. Moim zdaniem skoro ryczałt to zwykła opłata odpada wtedy. Jak można płacić dwa razy za to samo.

Odpowiedz do tematu