Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolor kabla YKY
Autor Wiadomość
andrzej777 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-08-19, 11:35   Kolor kabla YKY

Dzień dobry,

Jako że to mój pierwszy post, witam serdecznie wszystkich użytkowników forum.

Posiadam budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy.
Na elewacji budynku znajduje się skrzynka z licznikiem oraz zabezpieczeniami przedlicznikowymi. Układ sieci TN-C.

Od skrzynki do wnętrza budynku (do rozdzielnicy wewnętrz budynku) poprowadzony został przewód zasilający (WLZ?) w rurach osłonowych, po elewacji budynku.

Od tej samej skrzynki licznikowej do oddalonego o około 12m budynku gospodarczego (w którym jest osobna rozdzielnica) poprowadzony został ziemią kabel.

Elektryk, który ten kabel kładł w ziemi dał go w niebieskiej rurze Arot. W wykopie została też "rzucona" bednarka, połączona z PEN w skrzynce licznikowej.

Pytanie zasadnicze - czy kabel doziemny YKY może występować w kolorze białym - bo w takim kolorze jest "kabel" wychodzący z tego Arota. Elektryk twierdzi, że to KABEL, przystosowany do tego typu zastosowań, w potrójnej izolacji.

Instalacja działa od dwóch lat, problemów z nią na razie nie ma. WYDAJE MI SIĘ, że w trakcie instalacji widziałem biały kabel z opisem YKY, ale to może być moja autosugestia.

Dodam, że elektryk który to wykonał, ma opinię uczciwego i doświadczonego (lata pracy w zakładzie energetycznym).

"Kabel" jest 5-żyłowy, na oko przekrój powyżej 4mm^2. Jeśli ten kabel jest w rzeczywistości przewodem YDY - wymieniać? Poczekać, aż zgnije i wtedy wymienić na YKY? Czy może stworzyć zagrożenie porażeniem lub pożarem? Czy np. w przypadku zwarcia może dojść do pożaru w rozdzielnicy?

Pozdrawiam,
Andrzej

Sheriff 
Uczestnik forum
ucze sie

Wysłany: 27-08-19, 22:31   

Jeszcze białego nie widziałem jak masz gdzieś dostęp do głównej izolacji to popatrz czy nie ma oznaczeń.Wymień ten kafelek dla świętego spokoju

Odpowiedz do tematu