Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Garaż w bloku - zwiększenie mocy przyłączeniowej.
Autor Wiadomość
artjur 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-12-20, 13:19   Garaż w bloku - zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Jako że to mój pierwszy wpis na forum, chciałbym się z wszystkimi przywitać. Mam na imię Artur 🖐

Sprawa dotyczy garażu, który jest umieszczony w obrysie bloku, każdy posiada swój osobny garaż z osobną bramą garażową.
Mój garaż umieszczony jest jako trzeci od klatki schodowej w której znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe wraz z licznikiem. Od licznika do mojego garażu poprowadzony jest przewód YDYp 3x2,5mm2 do małej rozdzielnicy w której jest wyłącznik róznicowoprądowy oraz dwa wyłączniki nadprądowe.
Obecnie w moim garażu mam przyznaną moc 2kW, chciałbym ją zwiększyć do 4kW.
Wniosek do ZE już wysłany, otrzymałem odpowiedź wraz z warunkami przyłączenia. I tutaj mam troszkę problem, ponieważ spodziewałem się opisu w warunkach że np. instalacja od zabezpieczenia przedlicznikowego do skrzynki rozdzielczej w garażu ma być wykonana przewodem np. 3x4mm2, natomiast jest tylko, lub aż tyle:
Warunki 1
Warunki 2

I teraz nie bardzo rozumiem punkt
"3.c) W zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji Wnioskodawcy: WLZ oraz instalację elektryczną wewnętrzną dostosować do zwiększonego obciążenia."
WLZ - rozumiem że to co jest przed zabezpieczeniem przedlicznikowym?
Instalacja wewnętrzna - czy chodzi o przewód od licznika do mojej rozdzielnicy w garażu, czy instalacja w samym garażu?
Jak określić czy te 2,5mm2 wystarczy, czy jest potrzeba wymiany przewodu pomiędzy licznikiem a rozdzielnicą w garażu?
No i kto ma określić czy obecny WLZ jest odpowiedni czy do wymiany - pewnie jak jest do wymiany to koszty będą takie że nie opłaca mi się zwiększać tej mocy [-(

Podpowie ktoś, wskaże dalszą drogę?

b@b@ 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-12-20, 11:05   

Witam.
Twoja instalacja nie jest gotowa na zwiększenie mocy do 4kW oraz do zwiększenia zabezpieczenia do wartości B20A. Przewód 4mm² spełnia te wymogi.
Standardowo przewody miedziane o przekroju 2,5mm² zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowoprądowymi B16A. Jeśli byś wnioskował o 3,6 kW, otrzymałbyś zabezpieczenie przedlicznikowe B16A., i wtedy instalacja obecna spełniałaby wymogi.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 29-12-20, 09:25   

b@b@ napisał/a:
Standardowo przewody miedziane o przekroju 2,5mm² zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowoprądowymi B16A.
Totalna bzdura.
Obciążalność długotrwała przewodu YDYp3x2,5mm sięga minimum 26 amper, można go z powodzeniem zabezpieczyć nawet wyłącznikiem 25-amperowym.
Przewód jest wystarczający, nawet biorąc pod uwagę jego długość.

Alti 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-01-21, 15:39   

b@b@ napisał/a:
Witam.
Jeśli byś wnioskował o 3,6 kW, otrzymałbyś zabezpieczenie przedlicznikowe B16A., i wtedy instalacja obecna spełniałaby wymogi.

Osobną kwestią jest obciążalność długotrwała YDYp a osobną umowa z dystrybutorem energii.

Jeśli OP dostanie zgodę na 20A to nie znaczy że nie może założyć mniejszego zabezpieczenia i cieńszych kabli a potem sobie sieć modernizować, podnieść przekrój i zmieniać zabezpieczenia, przydział już ma zagwarantowany. Problemem może tu być tylko sytuacja, gdy WLZ ma już 97% obłożenia i teraz kwestia czy za modenrnizację WLZ zapłaci OP czy inny sąsiad który swoim D20 pierwszy dobije do 100%, wtedy OP zostanie ze zgodą na 20A i koniecznością zmodernizowania WLZ. Zgoda zakładu energetycznego dotyczy tylko przyłącza do sieci ale nie do WLZ.

Na miejscu OP skorzystałbym z elektryka który ogarnie temat. Obciążalność przewodu zależy od szeregu czynników, sposobu ułożenia, długości, ilości przewodów w wiązce z innymi przewodami sąsiadów, raczej nie da się przez forum rozstrzygnąć czy można czy nie można. Porozmawiałbym też z administratorem budynku i sąsiadami w sprawie modernizacji bo może się okazać że co tydzień jeden sąsiad po drugim będzie kuł korytarz.

Kolejna sprawa: dystrybutor zezwolił na wyłącznik instalacyjny 20A i dotyczy to przeciążeń a nie zwarć. Nie upiera się przy konkretnym zabezpieczeniu zwarciowym. Czyli do przeciążeń zgadza się na B20, C20, D20, K20 a nawet na etimat 20A. Wszystkie one pozwalają na ciągnięcie przez przynajmniej 1h prądu 22.6A czyli około 5.2kW. Jeśli to będzie zabezpieczenie 1P i nie będzie przylegać do sąsiednich wyłączników to myślę że w wentylowanej szafce 5.5kW można ciągnąć cały dzień. To w temacie przydziału, nie YDYp czy WLZ.

Natomiast jak ogarnąć temat zwarć to już zależy od lokalnej sytuacji. Jak ta szafka licznikowa jest bardzo trudno dostępna to jednak etimat + topik byłby rozsądniejszy i ze zwarciami w garażu bym się rozprawił już w garażu. Wtedy nie trzeba by prawdopodobnie do szafki nigdy zaglądać. Ale jak szafka jest łatwo dostępna i duży prąd zwarcia to D20 ale trzeba biegać do szafki w razie zwarć (>400A). Tylko jak jest marny prąd zwarcia poszedłbym w B, B16 czy B20 i to tylko gdybym miał pewność że ta szafka licznikowa nie przylega do czyjegoś mieszkania. B16 to nie poradzi sobie nawet z 4 kwokami. Wyłączniki nadprądowe z członem zwarciowym są ciche tylko w zakresie członu termicznego. Ale jak zacznie się z nich pobierać impulsowo prąd bliski członu magnetycznego (2In-4In dla B) to wyją. Wtedy można łatwo sąsiada doprowadzić spawarką do szału. Etimat + topik są ciche a w garażu się różne rzeczy dzieją, szczególnie w nocy.

Arek 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-02-21, 11:47   

@artjur WLZ = Wewnętrzna Linia Zasilająca.

Odpowiedz do tematu