Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O uzupełnieniu ochrony przez RCD
Autor Wiadomość
irekub 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 09-11-09, 09:02   O uzupełnieniu ochrony przez RCD

Ano w piątek wieczorkiem, łączyłem sobie obwody w puszkach(głębokie) po tynkarzach.Ściany mokre,woda się leje,a ja sobie puściłem jedną fazę na obwód, coby mi się łatwiej robiło hehe(nie pierwszyzna). No i tak se łączę ,i nagle, jak mnie coś nie pomrowi......
Pyk i ciemno w domciu.Wyleciało RCD w tablicy bezpiecznikowej.
Gwoli wyjaśnienia:Dom na chwilę obecną przed odbiorem,zasilany z ZPL-ki na słupie (typowa skrzynka budowlana-licznik, RCD, i eski)-przedłużaczem.RCD w budynku, bez przewodu ochronnego,nie podłączony (patrz temat-co zrobić z PE).Dlaczego wyleciała różn-ka w domu a nie na słupie?Jakieś dywagacje na temat RCD+TN ? Ciut zgłupłem. :-k

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 09-11-09, 12:48   

A wiesz, że różnicówki mają różny prąd zadziałania? Kiedyś robiłem pomiary dużej instalacji, gdzie w rozdzielnicach były RCD różnych firm. I zauważyłem, ze jedne miały zrzut w zakresie 18-20 mA, a innego producenta 25-27 mA.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 09-11-09, 13:19   

Witam
Cytat kolegi irekub:
Cytat:
bez przewodu ochronnego,nie podłączony (patrz temat-co zrobić z PE)

W tamtym temacie autor ma wyraźny problem czy podłączyć PE czy nie. W kolegi przypadku PE zostało celowo nie podłączone. Zadziałanie RCD w ochronie bezpośredniej.
Cytat:
Dlaczego wyleciała różn-ka w domu a nie na słupie?Jakieś dywagacje na temat RCD+TN ? Ciut zgłupłem

Identyczne RCD, o tych samych parametrach, zapewne nie. Jeżeli tak - to jest losowe zadziałanie wyłącznika ochronnego. Proszę spróbować jeszcze raz - taki mały żarcik.

irekub 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 09-11-09, 14:16   

siekierowy napisał/a:
A wiesz, że różnicówki mają różny prąd zadziałania?

Ano wiem.Te dwie ,to Legrandy.Teoretycznie powinny wyzwalać przy podobnych wartościach Itrójkąt n.Ta założona przeze mnie, jeszcze nie była mierzona.Zastanawia mnie w tym przypadku przepływ prądu wyzwalającego.Układ RCD szeregowy.Pierwsza,w ZPL- podpięta "po bożemu",druga(założona przeze mnie)bez przewodu PE z przedłużacza,(obwody odbiorcze za RCD).Wyzwoliło właśnie to drugie .
Cytat:
Identyczne RCD, o tych samych parametrach, zapewne nie. Jeżeli tak - to jest losowe zadziałanie wyłącznika ochronnego. Proszę spróbować jeszcze raz - taki mały żarcik.

A czy za przyczynek do badań naukowych ,jest przwidziana na tym forum jakaś gratyfikacja?
;-)

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 09-11-09, 16:15   

Witam
Cytat kolegi irekub:
Cytat:
Wyzwoliło właśnie to drugie .

Musiał być kolega gdzieś doziemiony, mokra ściana też mogła stanowić o minimalnym upływie do ziemi. Być może wyzwolił ten najbliższy miejsca rażenia. Wszystko dzieje się zgodnie z prawem Oma.
Cytat:
A czy za przyczynek do badań naukowych ,jest przwidziana na tym forum jakaś gratyfikacja?

Nie ma, wszystko dla dobra nauki. Kiedyś ludzie bardziej się poświęcali.

Odpowiedz do tematu