Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista instalatorów w ZE
Autor Wiadomość
KrisKo 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-04-11, 23:29   Lista instalatorów w ZE

Witam Panów!
Czy spotkali się Panowie z listą instalatorów w ZE w swoim rejonie?? Zastanawiam się w jakim celu są robione te listy i czy jest to zgodne z prawem. Ciekawe jest to że połowa instalatorów na liście z którą ja się spotkałem to pracownicy owego ZE.

Pozdrawiam.

grześ 
Uczestnik forum

Pomogła: 4 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 23-04-11, 08:33   Re: Lista instalatorów w ZE

KrisKo napisał/a:
Witam Panów!
Czy spotkali się Panowie z listą instalatorów w ZE w swoim rejonie?? Zastanawiam się w jakim celu są robione te listy i czy jest to zgodne z prawem. Ciekawe jest to że połowa instalatorów na liście z którą ja się spotkałem to pracownicy owego ZE.

Pozdrawiam.
Zapytaj u źródła, do czego ta lista upoważnia, kto może na niej być, jakie papiery trzeba mieć i na podstawie jakiego przepisu.

PS.
Cytat:

KrisKo
Uczestnik forum

Który śląsk? Dolny czy górny? Jak ten drugi to proponuję udać się do:
http://www.google.pl/sear...f&aqi=&aql=&oq= :lol:
Tam to jest mistrzostwo świata. Powodzenia.

KrisKo 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-04-11, 08:46   

Daleko mam Kolego do ZE do którego link podałeś, więc-jeśli mogę spytać- o co chodzi z tym mistrzostwem? :smile:

grześ 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 23-04-11, 09:09   

KrisKo napisał/a:
Daleko mam Kolego do ZE do którego link podałeś, więc-jeśli mogę spytać- o co chodzi z tym mistrzostwem? :smile:
To kolega ma szczęście. Niestety nie wszyscy:

http://ise.pl/index.php?o...lit=b%C4%99dzin

http://ise.pl/index.php?o...%99dzin#p115251

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 23-04-11, 11:10   

Witam
KrisKo napisał/a:
Czy spotkali się Panowie z listą instalatorów w ZE w swoim rejonie??

Oczywiście i w całej rozciągłości takie listy popieram. Inną sprawą jest jak one są robione i tego nie będę komentował bo co kraj to obyczaj. Ogólnie nie ma problemu dostać się na taką listę i jest to nieodpłatne. Wystarczy do danego ZE dostarczyć papiery potwierdzające kwalifikacje, uprawnienia pracowników oraz fakt prowadzonej działalności. Popieram takie listy bo są one głównie dla klientów. Fakt sprawdzenia firmy czy faktycznie pracują w niej elektrycy z potwierdzonymi kwalifikacjami jest istotny z punktu widzenia zwykłego człowieka, który nie ma bladego pojęcia o zawiłościach prawa budowlanego i energetycznego. Wpis na taką listę potwierdza profesjonalizm firmy elektroinstalacyjnej. Od wielu lat na terenie ENION takie listy obowiązują, nieraz były zaskarżane do URE i UOKiK i jeszcze te zacne instytucje nie dopatrzyły się nieprawidłowości w istnieniu takiej listy. Z tego co zauważyłem to największe larum na te listy podnoszą początkujący elektrycy nieświadomi zagrożeń jakie niesie prowadzenie firmy elektroinstalacyjnej lub pseudoelektrycy co sobie dorabiają na drugiej zmianie (najczęściej są to osoby bez wykształcenia elektrycznego a fachu się nauczyli przy okazji i myślą, że wszystko już wiedzą).

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-04-11, 11:40   

Witam!

No tak. Każda pliszka swój ogonek chwali.
Szczególnie wtedy jak sama nic sensownego wymyślić nie potrafi.

Zakład Energetyczny jest takim samym podmiotem gospodarczym jak każdy inny Zakład Instalatorstwa Elektrycznego.
I jego psim obowiązkiem jest przyłączyć obiekt do sieci lub nie. Jeżeli nie to musi podać powody odmowy.
I to wszystko.
Wszelkie listy to tylko korupcjogenne poczynania nic z obowiązującym prawem ani normalnością wspólnego nie mające.

Zacznijcie "naprawę" od siebie a nie wciskajcie kitu, że wasze pojmowanie prawa jest jedyne i słuszne.
A niby troskę o klienta zostawcie samemu zainteresowanemu.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 23-04-11, 12:57   

KrisKo napisał/a:
Ciekawe jest to że połowa instalatorów na liście z którą ja się spotkałem to pracownicy owego ZE.

..krewni i znajomi Królika ze stumilowego lasu.. :mrgreen:
kkas12 napisał/a:
Zakład Energetyczny jest takim samym podmiotem gospodarczym jak każdy inny Zakład Instalatorstwa Elektrycznego.
I jego psim obowiązkiem jest przyłączyć obiekt do sieci lub nie. Jeżeli nie to musi podać powody odmowy.
I to wszystko.

krótka piłka. =D>

W Tych dniach niechaj się spełni to, czego oczekujesz.. Pozdrawiam, Maciej

grześ 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 23-04-11, 13:22   

Jarek79 napisał/a:
Witam
grześ napisał/a:
Czy spotkali się Panowie z listą instalatorów w ZE w swoim rejonie??

Oczywiście i w całej rozciągłości takie listy popieram. Inną sprawą jest jak one są robione i tego nie będę komentował bo co kraj to obyczaj. Ogólnie nie ma problemu dostać się na taką listę i jest to nieodpłatne. Wystarczy do danego ZE dostarczyć papiery potwierdzające kwalifikacje, uprawnienia pracowników oraz fakt prowadzonej działalności. Popieram takie listy bo są one głównie dla klientów. Fakt sprawdzenia firmy czy faktycznie pracują w niej elektrycy z potwierdzonymi kwalifikacjami jest istotny z punktu widzenia zwykłego człowieka, który nie ma bladego pojęcia o zawiłościach prawa budowlanego i energetycznego. Wpis na taką listę potwierdza profesjonalizm firmy elektroinstalacyjnej. Od wielu lat na terenie ENION takie listy obowiązują, nieraz były zaskarżane do URE i UOKiK i jeszcze te zacne instytucje nie dopatrzyły się nieprawidłowości w istnieniu takiej listy. Z tego co zauważyłem to największe larum na te listy podnoszą początkujący elektrycy nieświadomi zagrożeń jakie niesie prowadzenie firmy elektroinstalacyjnej lub pseudoelektrycy co sobie dorabiają na drugiej zmianie (najczęściej są to osoby bez wykształcenia elektrycznego a fachu się nauczyli przy okazji i myślą, że wszystko już wiedzą).

Po pierwsze pracowniku rejonu energetycznego naucz się cytować posty. Jak nie umiesz czytać i nie widzisz kto i co napisał, to wróć do szkoły, tam Twoje miejsce.

Po drugie pracowniku rejonu energetycznego, kim Ty lub Wy jesteście, byście stanowili prawo w tym kraju? Może podasz na podstawie jakiego prawa jest ta lista? Może podasz, gdzie są zapisane wymagania by na tej liście być? Może też podasz, na podstawie jakiej to ustawy rejon ma prawo sprawdzać wiedzę kogokolwiek? Może podasz jak to wygląda, gdy technik z rejonu odpytuje magistra z uprawnieniami budowlanymi? A może taki egzamin prowadzi sam dyro rejonu?

Takim pseudo elektrykiem jest właśnie pracownik rejonu, co to nawet nie dorabia na drugiej zmianie, lecz w godzinach służbowej pracy, w służbowym garniturku, jedzie służbowym autem na prywatną fuchę. Śmiesz coś pisać na ten temat?

Kim jest jakiś śmieszny robol z rejonu co to nawet nie ma swoich narzędzi, a każe na siebie wołać "fachowiec"? Od czego? Ja chętnie sprawdzę wiedzę tych, co to przyłącze napowietrzne robią przewodem YDY, tych co to w ziemi w peszlu schowali YDY i tych co mówią, że ich prawo nie obowiązuje, bo są pracownikami rejonu.

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 23-04-11, 18:59   

Witam
grześ napisał/a:

Po pierwsze pracowniku rejonu energetycznego naucz się cytować posty. Jak nie umiesz czytać i nie widzisz kto i co napisał, to wróć do szkoły, tam Twoje miejsce.

Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd jaki znowu w skrypcie forum się pojawia (Prośba do Jaśka o sprawdzenie co się podziało bo znowu błędnie cytaty przypisuje) Człowiek całe życie się uczy...
grześ napisał/a:
Po drugie pracowniku rejonu energetycznego, kim Ty lub Wy jesteście, byście stanowili prawo w tym kraju? Może podasz na podstawie jakiego prawa jest ta lista? Może podasz, gdzie są zapisane wymagania by na tej liście być? Może też podasz, na podstawie jakiej to ustawy rejon ma prawo sprawdzać wiedzę kogokolwiek? Może podasz jak to wygląda, gdy technik z rejonu odpytuje magistra z uprawnieniami budowlanymi? A może taki egzamin prowadzi sam dyro rejonu?

Przeczytaj jeszcze raz uważnie i ze zrozumieniem mój post a potem wskaż gdzie jest w nim mowa o sprawdzaniu wiedzy instalatora, który chce się zarejestrować.
Nie ma artykułu w prawie regulującego tworzenie list elektroinstalatorów. Jak się chwilę zastanowić jakie jest źródło powstania listy to i można znaleźć artykuł, którego interpretacja dowiedzie słuszność takiej listy. Pozwolę sobie tak w dużych ogólnikach bez wnikania w konkretne artykuły zinterpretować ustawę Prawo energetyczne na tą okoliczność:
Cytat:

Kolega kkas12 poruszył kwestie związane z statutem ZE i publiczno prawnym obowiązkiem ZE do przyłączania podmiotów do sieci. Tylko w zakresie budowy sieci elektroenergetycznych ZE jest takim samym podmiotem gospodarczym jak inne firmy elektroinstalacyjne. Na ZE ciąży jeszcze wiele innych regulacji niewymaganych dla innych firm elektroinstalacyjnych (np. koncesja, taryfa). Faktem jest też, ze art 7 prawa energetycznego narzuca obowiązek przyłączania podmiotów do sieci ale tylko tych, które legitymują się tytułem prawnym do przyłączanego obiektu. I takie podmioty ZE ma psi obowiązek przyłączyć. Co się z tym wiąże ma obowiązek zapewnić finansowanie, budowę i rozbudowę odcinków sieci służących do przyłączenia podmiotu. Jednocześnie ZE ma obowiązek umożliwić wykonanie tych sieci zgodnie z zasadami konkurencji także innym przedsiębiorstwo zatrudniającym pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu w tym zakresie (por ust. 8 art 7 ustawy Prawo energetyczne). Co robi ZE żeby stwierdzić, że dane przedsiębiorstwo posiada doświadczenie i zatrudnia pracowników o odpowiednich kwalifikacjach? Tworzy listę takich przedsiębiorców i sprawdza czy przedsiębiorca spełnia stawiane w prawie wymagania. Zatem tworzenie listy znajduje podstawę prawną w ust. 7 art 8 prawa energetycznego w świetle obowiązku każdego profesjonalnego przedsiębiorstwa do dokładania należytej staranności w wypełnianiu swoich obowiązków. I tym sposobem można by jeszcze znaleźć kilka innych artykułów w prawie energetycznym i prawie budowlanym.
Kolega 15kvmaciej wspomniał coś o znajomych Królika. Idąc tym tropem ZE publikuje listy elektroinstalatorów działających na terenie danego Rejonu właśnie dlatego, żeby ograniczyć ilości prac wykonywanych przez znajomych Królika. Jak pracowałem w BOK to często klient pytał, której firmie zlecić roboty żeby było szybko zrobione. Idealnie korupcjogenna sytuacja. Jedyne co mogłem to wskazać na tą właśnie listę gdzie było 143 firmy instalacyjne. Ale klient widząc taki ogrom firm dalej się pytał a z tych to która? Odpowiadałem, że każda jedna. Ale ja jestem idealistą a ludzie różni bywają dlatego też nie komentowałem zasad przyjmowania firmy na listę w konkretnym rejonie.

Nie jestem pracownikiem rejonu energetycznego bo tam strasznie kiepsko płacą zwłaszcza monterom na sieci :( i nie ma się co dziwić, że kombinują jak mogą. Ten kto robi w rejonie lub robił to wie o czym mówię.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 23-04-11, 22:42   

pax, pax vobiscum... po co dziś się wiecej spierać?
Pozdrawiam, Maciej

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-04-11, 23:36   

moim zdaniem lepsze listy elektryków niż poprawki po pseudoelektrykach

KrisKo 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-04-11, 11:41   

grześ napisał/a:
KrisKo napisał/a:
To kolega ma szczęście. Niestety nie wszyscy:

http://ise.pl/index.php?o...%99dzin#p115251

Przejrzałem linki powyżej, i wniosek z tego taki że strach się zapuszczać gdzieś dalej, bo nie wiadomo na jaki ZE się trafi.

Całkiem niedawno miałem zlecenie przygotować skrzynkę pod dodatkowy licznik energii, w ZE dowiedziałem się że muszę mieć UB żeby przyjechali i założyli licznik, a moje E,D+pomiar to za mało. W Obsłudze Klienta dostałem właśnie listę z instalatorami posiadającymi UB i w pierwszej kolejności polecono mi pracowników ZE. Kiedy zacząłem dzwonić okazało się że cena za takie zlecenie kosmiczna a o samym podbiciu ani gadać nie chcieli.

Kilka dni temu poszedłem do tej samej Pani od której otrzymałem listę i która polecała mi instalatorów, i pytam co mam zrobić i jakie warunki spełnić aby znaleźć się na tej liście, Pani powiedziała że trzeba mieć UB i opłacać składki, więc mówię że nie mam UB, ale współpracuję z Panem który takowe posiada, a Pani na to że nie wie czy tak można i wysłała do innego pokoju. Ale skoro w pierwszej kolejności są polecani pracownicy ZE, to czy warto-pomyślałem, i wyszedłem bo wielki czwartek i po co się denerwować.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt Życzę.

grześ 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 24-04-11, 12:23   

KrisKo napisał/a:

Przejrzałem linki powyżej, i wniosek z tego taki że strach się zapuszczać gdzieś dalej, bo nie wiadomo na jaki ZE się trafi.

Dokładnie tak.

Jak widać sam pracownik rejonu energetycznego mija się z prawdą. Dlaczego? Sprawa prosta. Musi bronić interesów swoich i swoich kolesi. Pisze coś o podmiotach gospodarczych, nie wiedząc chyba co to oznacza. Pracownik rejonu chyba chce by tu na forum podać nazwiska jego kolesi co to zrobili fuchy nie wystawiając faktury, bo robili to jako osoby fizyczne.

Pracownik rejonu twierdzi, że nie ma artykułu w prawie regulującego tworzenie list elektroinstalatorów, ale wg nich jest obowiązek bycia na niej. Pojmowanie prawa przez pracowników rejonu. Nic dziwnego, że te ich prace tak właśnie wyglądają. Pseudoelektrycy.

Podobno takiego prawa nie ma na istnienie list, ale.... Możesz sobie kolego interpretować co chcesz i jak chcesz. Zapomiałeś tylko podać na podstawie jakiego prawa firmy czy osoby fizyczne mają obowiązek być na tej liście.

Dalej pracownik rejonu pisze eleboraty na temat prac, które chyba zleca sam rejon. Kolego, jeżeli rejon jest zleceniodawcą, to jeżeli znajdzie firmę, to może kazać jej zatańczyć na rurze, czy nawet napierdzieć w oponki. Ale wara Wam od prywatnych inwestorów, bo NIE JESTEĆIE UCZESTNIKAMI PROCESU BUDOWY, a także NIE POSIADACIE ODPOWIEDNICH PAPIERÓW NA BYCIE ADWOKATEM. Czy to jest zrozumiałe?

To efekt czytania na wyrywki, tylko tego co akurat w danej chwili pasuje.

Z PE:
Cytat:

6. Budowę i rozbudowę odcinków sieci służących do przyłączenia instalacji należących do
podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci zapewnia przedsiębiorstwo energetyczne,
o którym mowa w ust. 1, umożliwiając ich wykonanie zgodnie z zasadami konkurencji także
innym przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i
doświadczeniu w tym zakresie.

Nie wiem z jakiego rocznika kolega posiada PE ale moje z 1.01.2011 ma odpowiednie zapisy w innym punkcie. A co z tego ww zapisu wynika, to każdy normalny sobie poradzi. W rejonach mają swoją interpretację. I niech tak zostanie, bo zawsze trzeba mieć możliwość porównania mormalności z debilizmami.

Odpowiedz do tematu